• ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը բարձր է գնահատել Բաքվի և Երևանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Կաուման (Ֆինլանդիա) և ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիքսենը (Նորվեգիա) ողջունել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով ԵԱՀԿ ԽՎ մամուլի ծառայությանը, նրանք Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի միջև կայացած բանակցությունների արդյունքները գնահատել են որպես «պատմական քայլ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար՝ ինչը ցույց է տալիս երկու երկրների հավատարմությունը հարաբերությունների կարգավորմանը և ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա հիմնված խաղաղության պայմանագրի ձեռքբերմանը»։
«Ես ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների ձեռնարկած այս վճռական քայլերը՝ երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման նպատակով։ Մասնավորապես, հումանիզմի և բարի կամքի արժեքներով առաջնորդվող երկու կողմերի զինծառայողների ազատ արձակումը դրական նախադեպ է ապագա համագործակցության համար։ Հուսով եմ, որ այն ոգեշնչում կծառայի հետագա նախաձեռնությունների համար»,- ասել է Կաուման:

• Председатель ПА ОБСЕ высоко оценила договоренности между Баку и Ереваном
Председатель Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пиа Каума (Финляндия) и специальный представитель ПА ОБСЕ на Южном Кавказе Кари Хенриксен (Норвегия) поприветствовали договоренности между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой пресс-службу ПА ОБСЕ, они оценили результаты переговоров, проведенных между Администрацией президента Азербайджана и Аппаратом премьер-министра Армении, как «исторический шаг к прочному миру в регионе, демонстрирующий приверженность обеих стран к нормализации отношений и достижению мирного договора, основанного на принципах суверенитета и территориальной целостности».
«Я высоко оцениваю эти решительные шаги, предпринятые лидерами Армении и Азербайджана для укрепления доверия между двумя странами. Это создает положительный прецедент для будущего сотрудничества. Надеюсь, что это послужит вдохновением для дальнейших инициатив», - сказала президент ПА ОБСЕ.