06 Դեկտեմբերի 2023 - 17:29
Ադրբեջանի և Թուրքիայի առաջարկով բալաբան երաժշտական գործիքը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցուցակում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի ազգային հանձնաժողովի X-ի էջում զետեղված հրապարակման մեջ։
«Բալաբանի պատրաստումը և դրա վրա կատարման արվեստը, որը ներկայացրել է Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ միասին, ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում՝ Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության կոմիտեի 18-րդ նիստում»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

06 Декабря 2023 - 13:29
По предложению Азербайджана и Турции музыкальный инструмент балабан был включен в репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в публикации Национальной комиссии Азербайджана в ЮНЕСКО соцсети Х.
«Изготовление балабана и исполнительское искусство на нем, представленное Азербайджаном совместно с Турцией, включено в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО на 18-й сессии Комитета по охране нематериального культурного наследия», - говорится в публикации.