• Խանքենդիում վերականգնվում է ադրբեջանական հեռուստատեսության և ռադիոյի հեռարձակումը
Սեպտեմբերի 29-ին Եվլախ քաղաքում՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների հետ կայացած հերթական հանդիպման ժամանակ՝ հեռուստատեսության և ռադիոհեռարձակման կազմակերպման վերաբերյալ հնչեցված խնդրանքը կատարելու նպատակով՝ ուսումնասիրվել է տարածաշրջանում հեռարձակման հետ կապված իրավիճակը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունից, Շուշայի ռադիո-հեռուստատեսային հեռարձակման կայանի միջոցով իրականացված ռադիոմոնիթորինգի արդյունքում՝ Ղարաբաղի տարածաշրջանի բազմաթիվ շրջաններում, այդ թվում՝ Խանքենդիում, ապահովվել է Ադրբեջանի 7 ռադիոհաղորդում և 9 հեռուստատեսային հաղորդումները, ինչպես նաև FM ռադիոն 101.1, 103.5 և 97.7 ՄՀց՝ հաճախականությամբ՝ հայերեն և ռուսերեն լեզուներով հեռարձակմամբ՝ ադրբեջանական պետության կոչերը հայազգի բնակիչներին հասցնելու համար։
Լրացուցիչ միջոցներ կձեռնարկվեն Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռադիոյի և հեռուստատեսության հեռարձակման որակի և հասանելիության հետագա ընդլայնման համար։

02 Октября 2023 - 14:57
С целью исполнения просьбы, озвученной на состоявшейся 29 сентября в городе Евлах очередной встречи с представителями армян, проживающих в Карабахском регионе Азербайджана, об организации радио-и телевизионного вещания, была изучена ситуация с вещанием в регионе.
Как сообщили Armenia.Az в Министерстве цифрового развития и транспорта, в результате проведенных радиомониторингов посредством Шушинской радиотелевизионной радиовещательной станции во многих районах Карабахского региона, включая Ханкенди обеспечена трансляция 7 радиопрограмм и 9 телевизионных программ Азербайджана, а также FM-радио на частотах 101,1, 103,5 и 97,7 МГц с вещанием на армянском и русском языках Азербайджана для доведения до жителей армянского происхождения призывов Азербайджанского государства.
Будут приняты дополнительные меры для дальнейшего расширения качества и охвата радио-и телевизионного вещания в Карабахском регионе.