• Ալիևը և Բերդըմուհամեդովը զննել են Ֆիզուլի քաղաքում ավերված տարածքները
Հուլիսի 17-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքմենստանի Խալք Մասլահաթի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը զննել են Ֆիզուլի քաղաքում ավերված տարածքները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին տեղեկատվությունը տեղադրվել է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը ծանոթացել է նաև քաղաքի գլխավոր հատակագծին։
Ադրբեջանի նախագահի Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովին տեղեկացրել է՝ Ֆիզուլիի շրջանի տարածքում 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում կատարված ավերածությունների, վանդալիզմի գործողությունների, ինչպես նաև քաղաքի գլխավոր հատակագծի համաձայն իրականացվող և պլանավորված աշխատանքների մասին:
Ֆիզուլի քաղաքը, որը մի ժամանակ խիտ բնակեցված և բարգավաճ էր, ամբողջությամբ թալանվել և ավերվել է հայկական օկուպացիայի ժամանակ։ Ադրբեջանական հողերի ազատագրումից հետո, մշակվել է Ֆիզուլի քաղաքի գլխավոր հատակագիծ, որը հաստատվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից և ներկայացվել հանրությանը 2021 թվականին։

• Алиев и Бердымухамедов осмотрели разрушенные территории в городе Физули
17 июля президент Азербайджана Ильхам Алиев и председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов осмотрели разрушенные территории в городе Физули.
Как сообщает Armenia.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы государства. Гурбангулы Бердымухамедов также ознакомился с генеральным планом города.
Специальный представитель президента Азербайджана в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов проинформировал Гурбангулы Бердымухамедова о разрушениях, актах вандализма, совершённых на территории Физулинского района во время 30-летней оккупации, а также о работах, проводимых и запланированных в соответствии с генеральным планом города.
Город Физули, когда-то густонаселенный и процветающий, был полностью разграблен и опустошен во время армянской оккупации. После освобождения азербайджанских земель был разработан генеральный план города Физули, который был одобрен президентом Ильхамом Алиевым и представлен общественности в 2021 году.