• «Մեծ վերադարձ. 43 ընտանիք տեղափոխվել է Աղդամի շրջանի Քենգերլի գյուղ
Նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն՝ շարունակվում է նախկին հարկադիր վերաբանկների մեծ վերադարձը օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, վերաբնակեցման նոր փուլում Աղդամի շրջանի Քենգերլի գյուղ է տեղափոխվել 43 ընտանիք (ընդհանուր առմամբ 176 մարդ), որոնք նախկինում ժամանակավորապես բնակվել են երկրի տարբեր շրջաններում՝ հանրակացարաններում, առողջարաններում և վարչական շենքերում։
Հայրենիք վերադարձած քաղաքացիները երախտագիտություն են հայտնել նախագահ Իլհամ Ալիևին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ պետական համակողմանի հոգատարության համար։ Նրանք նաև շնորհակալություն են հայտնել Ադրբեջանի քաջարի բանակին, հողերը օկուպացիայից ազատագրած հերոս զինվորներին ու սպաներին և հարգել են նահատակների հիշատակը։
Հիմա մենք երջանիկ ու հանգիստ կապրենք Աղդամի շրջանի Քենգերլի գյուղում նոր տանը։
Այս մասին հայտարարել է Աղդամի շրջանի Քենգերլի գյուղ վերադարձած նախկին հարկադիր վերաբնակ Թեյուբ Աղաևը։
Նա նշել է, որ Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ ադրբեջանական բանակի պատմական հաղթանակի շնորհիվ՝ նախկին հարկադիր վերաբնակները կարողացան վերադառնալ իրենց հայրենի հողեր։
«Թող Ալլահը առողջություն պարգևի նախագահ Իլհամ Ալիևին, որի շնորհիվ մենք ապրել ենք մինչ այս օրը: Թող Ամենակարողը հանգստություն պարգևի նահատակների հոգիներին և առողջություն վետերաններին: Նրանց շնորհիվ Ղարաբաղն ազատագրվեց օկուպացիայից: Նախկին հարկադիր վերաբնակները ուրախությամբ վերադառնում են իրենց հայրենի վայրեր»:

17 Июля 2025 - 08:49
В соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева продолжается Великое возвращение бывших вынужденных переселенцев на освобожденные от оккупации территории.
Как передает Report, на новом этапе переселения в село Кенгерли Агдамского района переехали 43 семьи (всего 176 человек), ранее временно проживавшие в различных регионах страны — в общежитиях, санаториях и административных зданиях.
Возвращённые в родные края граждане выразили благодарность президенту Ильхаму Алиеву и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за всестороннюю государственную заботу. Они также поблагодарили доблестную Армию Азербайджана, героических солдат и офицеров, освободивших земли от оккупации, и почтили память павших шехидов.
Теперь мы будем счастливо и благополучно жить в новом доме в селе Кенгерли Агдамского района.
Об этом заявил бывший вынужденный переселенец Тейюб Агаев, вернувшийся в село Кенгерли Агдамского района.
Он отметил, что благодаря исторической Победе Армии Азербайджана под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, бывшие вынужденные переселенцы смогли вернуться на родную землю:
«Пусть Аллах дарует здоровье президенту Ильхаму Алиеву, благодаря которому мы дожили до этого дня. Да упокоит Всевышний души шехидов и дарует здоровья ветеранам. Благодаря им Карабах освобожден от оккупации. Бывшие вынужденные переселенцы с радостью возвращаются в родные края».