17 Հուլիս 2025 - 08:52
Հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքմենստանի Խալք Մասլահաթի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը այցելել են Sea Breeze հանգստի կենտրոն։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Sea Breeze-ի հիմնադիր Էմին Աղալարովը մեր պետության ղեկավարին և Թուրքմենստանի Խալք Մասլահաթի նախագահին տեղեկացրել է՝ Կասպից ծովի ափին գտնվող հանգստավայրում իրականացվող և առաջիկա ժամանակահատվածում պլանավորված նախագծերի մասին։.
Այս հանգստի կենտրոնը գտնվում է մայրաքաղաքից ընդամենը 30 րոպե հեռավորության վրա։ Մի տարածքում միավորելով տարբեր ձևաչափերի մեծ թվով անշարժ գույքի օբյեկտներ՝ Sea Breeze-ը համարվում է համաշխարհային մասշտաբի եզակի նախագիծ։ Մինչ օրս այստեղ օգտագործման են հանձնվել ավելի քան 3 միլիոն քառակուսի մետր բնակելի և առևտրային անշարժ գույքի նախագծեր, կառուցվել է ավելի քան 500 անշարժ գույքի օբյեկտ։ Բացի այդ, նախատեսվում է ստեղծել եզակի արհեստական թերակղզի՝ կիսալուսնի տեսքով, որի ընդհանուր մակերեսը կկազմի 50 հեկտար։
Sea Breeze ում արդեն ապրում է 20,000 մարդ։ Մինչև 2028 թվականը նրանց թիվը կգերազանցի 50,000-ը։ Ընդհանուր առմամբ, նախագծի լիարժեք իրականացումից հետո այստեղ կապրի 500,000 մարդ։

17 Июля 2025 - 08:52
16 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов посетили центр отдыха Sea Breeze.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, основатель Sea Breeze Эмин Агаларов проинформировал нашего главу государства и председателя Халк Маслахаты Туркменистана о реализуемых и запланированных на предстоящий период проектах на территории курорта, расположенного на побережье Каспийского моря.
Этот центр отдыха находится всего в 30 минутах езды от столицы. Объединяющий на одной территории большое количество объектов недвижимости различных форматов, Sea Breeze считается уникальным проектом мирового масштаба. На сегодняшний день здесь сдано в пользование более 3 миллионов квадратных метров проектов жилой и коммерческой недвижимости, построено свыше 500 объектов недвижимости. Кроме того, планируется создать уникальный искусственный полуостров в форме полумесяца общей площадью 50 гектаров.
В Sea Breeze уже проживают 20 тысяч человек. К 2028 году их число превысит 50 тысяч. В целом, после полной реализации проекта здесь будут жить 500 тысяч человек.