18 Հուլիս 2025 - 16:45
Հուլիսի 18-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է՝ Աղդամի շրջանի Գիյասլը գյուղում վերականգնման աշխատանքներից հետո պատմական մզկիթի շենքի բացմանը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ նախագահի օգնական Անար Ալեքբարովը պետության ղեկավարին տեղեկացրել է կատարված աշխատանքների մասին։
Հիշեցնենք, որ նախագահ Իլհամ Ալիևը Գիյասլը մզկիթ է այցելել 2021 թվականի մայիսի 28-ին Աղդամ կատարած իր այցի շրջանակներում։
Գիյասլը մզկիթը նաև Ղարաբաղի պատմական և կրոնական հուշարձաններից մեկն էր, որը ենթարկվել էր հայկական վանդալիզմի։ Աղդամի շրջանի հայկական զինված ուժերի կողմից օկուպացիայի ժամանակ մզկիթի շենքը լրջորեն վնասվել էր, տանիքը և գմբեթները լիովին ավերվել էին, այն օգտագործվել էր որպես անասնագոմ:

18 Июля 2025 - 13:45
18 июля президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии после реставрации здания исторической мечети в селе Гияслы Агдамского района.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, помощник президента Анар Алакбаров проинформировал главу государства о проделанной работе.
Напомним, что президент Ильхам Алиев в рамках поездки в Агдам 28 мая 2021 года посетил мечеть Гияслы.
Мечеть Гияслы также была одним из историко-религиозных памятников Карабаха, подвергшихся армянскому вандализму. Во время оккупации Агдамского района вооруженными силами Армении здание мечети подверглось серьезным повреждениям, кровля и купола были полностью разрушены, оно использовалось в качестве хлева для скота.