• Ադրբեջանը այս տարվա վերջից կսկսի բնական գազ արտահանել Հունգարիա
Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական նավթային ընկերության (SOCAR) նախագահ Ռովշան Նաջաֆը հանդիպել է՝ հունգարական MVM Group-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Կարոլի Մատրայի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են SOCAR-ում, Ադրբեջանի և Հունգարիայի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում։ Քննարկվել է Ադրբեջանի ռազմավարական դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում, այդ կապակցությամբ քննարկվել է Հարավային գազային միջանցքի ընդլայնման կարևորությունը և Եվրոպա գազի լրացուցիչ ծավալների մատակարարման հետ կապված աշխատանքները։
Քննարկվել են բնական գազի առևտրի, հեղուկ գազի (LNG) մատակարարման, գազի պահեստարանների օգտագործման ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև փոխանակվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներով։
SOCAR-ի և Հունգարիայի խոշորագույն բնական գազի մեծածախ MVM CEEnergy Zrt-ի հանդիպման ավարտին՝ 100 մլն մ3 բնական գազի վաճառքի մասին պայմանագիր է ստորագրվել։ Պայմանագրով նախատեսված գազի ծավալների մատակարարումները նախատեսվում է սկսել այս տարվա 4-րդ եռամսյակում։

• Азербайджан с конца текущего года начнет экспорт природного газа в Венгрию
Президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR) Ровшан Наджаф встретился с главным исполнительным директором венгерской MVM Group Кароли Матраи.
Как сообщили Armenia.Az в SOCAR, двустороннее и многостороннее сотрудничество между Азербайджаном и Венгрией успешно развивается в различных направлениях, в том числе в сфере энергетики. Обсуждена стратегическая роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности Европы, в этой связи обсуждены важность расширения Южного газового коридора и работа, проделанная в связи с поставкой дополнительных объемов газа в Европу.
Были обсуждены перспективы сотрудничества в сфере торговли природным газом, поставок сжиженного природного газа (СПГ), использования газохранилищ, а также обменялись другими темами, представляющими взаимный интерес.
В конце встречи между SOCAR и крупнейшей компанией по оптовой торговле природным газом в Венгрии MVM CEEnergy Zrt. подписан договор о продаже 100 млн м3 природного газа. Поставки указанных в контракте объемов газа планируется начать в 4 квартале текущего года.