22 Փետրվարի 2023 - 17:57
Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում գտնվող «Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի» (ԱՉԳ) նավթագազային հանքավայրից արդյունահանվել է 570 մլն տոննա նավթ և 205 մլրդ խմ բնական գազ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է՝ Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերության (SOCAR) առաջին փոխնախագահ Խոշբախտ Յուսիֆզադեն՝ ելույթ ունենալով համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։
Հ.Յուսիֆզադեն ընդգծել է, որ այդ հանքավայրերում արտադրված նավթի 60%-ը կամ 345 մլն տոննա վաճառվել է որպես Ադրբեջանի շահութաբեր նավթ, ինչը մեծ խթան է հաղորդել երկրի տնտեսության զարգացմանը։
SOCAR-ի առաջին փոխնախագահը հայտարարել է, որ «Դարի պայմանագիրը» Հեյդար Ալիևի առաջին գլուխգործոցն է. «Դարի պայմանագրի ստորագրմամբ բոլոր երկրները, բոլոր ընկերությունները հասկացան, որ Ադրբեջանը կայուն երկիր է։ Այստեղ կարելի է աշխատել: Պատահական չէ, որ այս Պայմանագրից հետո ստորագրվել է 35 պայմանագիր։ «Դարի պայմանագիրը» տնտեսական մեծ նշանակություն ունի։

• Хошбахт Юсифзаде: Азербайджан получил 60 процентов добытой нефти в качестве прибыли
С нефтегазового месторождения «Азери-Чыраг-Гюнешли» (АЧГ), расположенного в азербайджанском секторе Каспия, добыто 570 миллионов тонн нефти, 205 миллиардов кубометров природного газа.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил первый вице-президент Азербайджанской государственной нефтяной компании (SOCAR) Хошбахт Юсифзаде во время выступления на мероприятии, посвященном 100-летнему юбилею со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
X.Юсифзаде подчеркнул, что 60%, или 345 миллионов тонн нефти, добытой на этих месторождениях, продавалось в качестве прибыльной нефти Азербайджана, что дало большой толчок развитию экономики страны.
Первый вице-президент SOCAR заявил, что «Контракт века» - это первый шедевр Гейдара Алиева: «С подписанием «Контракта века» все страны, все компании поняли, что Азербайджан является стабильной страной. Здесь можно работать. Не случайно после этого Контракта было подписано 35 договоров. «Контракт века» имеет важное экономическое значение.
Если в 1997 году годовая добыча нефти в Азербайджане составляла 9 млн тонн, то с реализацией «Контракта века» добыча нефти в 2010 году увеличилась в 5,6 раза и достигла 51 миллиона тонн».