24 Նոյեմբերի 2022 - 16:24
Կյանքն ապացուցում է, որ ՀԱՊԿ-ի ռազմական դերը հետխորհրդային տարածքում իրեն չի արդարացնում, և ապացույցները շատ են։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Դա, ըստ նրա, ակնհայտ է ոչ միայն հայ-ադրբեջանական հակամարտության համատեքստում։ Նա հավելել է, որ հայկական կողմը հետևություններ է արել և գործուն քայլեր է իրականացնում այդ ուղղությամբ:
«Մենք միացել ենք ՀԱՊԿ-ին թուրք-ադրբեջանական տանդեմից պաշտպանվելու համար։ Ուրիշ ումի՞ց: Եվ երբ քաղաքական գնահատականներ տալու ժամանակն էր, այդ գնահատականները բավարար չէին։ Դրան Հայաստանի արձագանքը երեկվա փաստաթղթի ստորագրումից հրաժարվելն էր։ Մենք ակնկալում էինք, որ փաստաթղթում իր տեղը կգտնի քաղաքական գնահատականը»,-նշել է Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀԱՊԿ ՀԱԽ նստաշրջանի արդյունքներով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է ստորագրել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագիրը երկրին օգնություն ցուցաբերելու մասին:

24 Ноября 2022 - 14:02
Жизнь доказывает, что военная роль ОДКБ в постсоветском пространстве себя не оправдывает, и доказательств много.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом в беседе с журналистами 24 ноября заявил спикер парламента Армении Ален Симонян.
Это, по его словам, очевидно не только в контексте армяно-азербайджанского конфликта. Он добавил, что армянская сторона выводы сделала и осуществляет действенные шаги в этом направлении.
«Мы присоединились к ОДКБ для защиты от турецко-азербайджанского тандема. От кого еще? И когда время дать хотя бы политические оценки, этих оценок оказалось недостаточно. Реакцией Армении на это стал отказ от подписания вчерашнего документа. Мы ожидали, что в документе найдет свое место политическая оценка», – отметил Симонян.
Напомним, что 24 ноября по итогам заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ премьер-министр Армении Никол Пашинян отказался подписать декларацию СКБ ОДКБ о помощи стране.