29 Սեպտեմբերի 2022 - 17:03
Էկոնոմիկայի նախարարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայությունը «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» կոնվենցիայի շրջանակներում տեղեկատվություն է փոխանակում 136 երկրների հետ և այդպիսով հասանելիություն է ստանում հարկային լայնածավալ տեղեկատվությանը։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով կառույցին։
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ «Լիազոր մարմինների միջև ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության ավտոմատ փոխանակման մասին բազմակողմ համաձայնագիրը» (2017թ.) և «Լիազոր մարմինների միջև հաշվետվությունների փոխանակման մասին բազմակողմ համաձայնագիրը» (2021թ.) ծառայում են երկրում հարկային բազայի պահպանմանը, հարկերից խուսափումը կանխելուն:
Քանի որ վերջին ժամանակաշրջանում բազմակողմ համաձայնագրերին միացել են նոր անդամներ, Ադրբեջանը տեղեկատվություն կփոխանակի 116 երկրների հետ ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության ավտոմատ փոխանակման շրջանակներում, իսկ 90 երկրների հետ՝ երկրների միջև հաշվետվությունների ավտոմատ փոխանակման շրջանակներում:

29 Сентября 2022 - 15:43
Государственная налоговая служба Министерства экономики в рамках Конвенции о взаимной административной помощи по налоговым вопросам обменивается информацией со 136 странами, и таким образом, получает доступ к широкомасштабной налоговой информации.
Об этом Armenia.Az сообщает со ссылкой на структуру.
В информации отмечается, что «Многостороннее соглашение между уполномоченными органами об автоматическом обмене информацией по финансовым счетам» (2017) и «Многостороннее соглашение между уполномоченными органами об обмене отчетами между странами» (2021) служат сохранению налоговой базы в стране, предотвращению уклонения от уплаты налогов и ведению борьбы за перечисление прибыли в другие страны.
Поскольку за минувший период к многосторонним соглашениям присоединились новые члены Азербайджан в рамках автоматического обмена информацией о финансовых счетах будет обмениваться информацией со 116 странами, а в рамках автоматического обмена отчетами между странами - с 90 странами.