• Մինչև տարեվերջ Ղարաբաղն ամբողջությամբ կապահովվի հեռուստատեսային հեռարձակմամբ
Ներկայումս Ղարաբաղի տարածքի 35%-ը ապահովված է հեռուստատեսային հեռարձակմամբ։ Մինչև այս տարվա վերջը հեռուստատեսային հեռարձակումը 100%-ով կընդգրկի Ղարաբաղի տարածքը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է՝ թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ռովշան Ռուստամովը՝ «Ադրբեջանում տրանսպորտի ոլորտում թվային զարգացումը և առաջնահերթությունները» թեմայով սեմինարի ժամանակ:
«Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների 72%-ում առկա են 2G ցանցեր, 40%-ում՝ 3G և 50%-ում՝ 4G։ Ղարաբաղում սկսվել է 1400 կմ երկարությամբ օպտիկամանրաթելային մալուխի անցկացումը՝ լայնաշերտ ինտերնետ ցանց ստեղծելու համար։ Մենք արդեն անցել ենք հեռուստատեսային թվայինի հեռարձակման։ Նախատեսում ենք մինչև 2026 թվականն անցնել ամբողջական թվայնացման»,- հավելել է Ռուստամովը։

27 Января 2022 - 11:28
В настоящее время 35% территории Карабаха покрыто телевизионным вещанием. К концу этого года телевещание охватит территорию Карабаха на 100%.
Как сообщает Аrmenia.Az, об этом заявил заместитель министра цифрового развития и транспорта Ровшан Рустамов на семинаре на тему "Цифровое развитие и приоритеты в сфере транспорта в Азербайджане".
"На 72% освобожденных территорий Азербайджана имеются сети 2G, 40% - 3G и 50% - 4G. В Карабахе начата прокладка оптоволоконного кабеля длиною 1 400 км для создания широкополосной интернет-сети. Мы уже перешли на телевизионное цифровое вещание. На радио мы планируем перейти на полную цифровизацию к 2026 году", - добавил Р.Рустамов.