• Բաքվի և Երևանի հանար խաղաղություն կնքելու բացառիկ հնարավորություն է ի հայտ եկել
Ցանկանում եմ հաստատել այն փաստը, որ այն բանից հետո, երբ անցած սեպտեմբերին Ադրբեջանը լիովին վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը և վերջ դրեց Ղարաբաղի և նրա հարակից շրջանների անօրինական օկուպացիային, Բաքվի և Երևանի հանար խաղաղություն պայմանագիր կնքելու բացառիկ հնարավորություն է ի հայտ եկել, քանի որ խաղաղության ճանապարհին ամենադժվար խոչընդոտը, այն է՝ մեր տարածքում հայկական զինված ուժերի անօրինական ռազմական ներկայության հարցը, վերացվել է։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
«Ահա թե ինչու այսօր մենք ավելի մոտ ենք խաղաղությանը, քան երբևէ։ Վերջերս դրական իրադարձություն տեղի ունեցավ՝ 2024 թվականի ապրիլի 19-ին, երբ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանների սահմանազատման պետական հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովի հանդիպման արդյունքում՝ ՀՀ-ն, համաձայնել է դուրս բերել իր զորքերը Ադրբեջանի Գազախի շրջանների չորս սահմանամերձ գյուղերից, որոնք օկուպացված են եղել 90-ականների սկզբից։ Այս գործընթացում պետք է նշել երեք կարևոր կետ.
Նախ՝ այս որոշումը կայացվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկկողմ բանակցությունների արդյունքում՝ առանց որևէ երրորդ կողմի մասնակցության, ինչը նշանակում է, որ մենք ինքներս կարող ենք լուծել մեր խնդիրները։
Երկրորդ կետն այն է, որ Հայաստանն առաջին անգամ որոշել է դադարեցնել օկուպացիան ոչ թե Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների, այլ դիվանագիտական միջոցների արդյունքում»,- ասել է Էլչին Ամիրբեկովը։

• У Баку и Еревана появилась уникальная возможность для заключения мира - Эльчин Амирбеков для ВВС
Я бы хотел подтвердить тот факт, что после того как в сентябре прошлого года Азербайджан полностью восстановил свою территориальную целостность и положил конец незаконной оккупации Карабаха и окружающих его регионов, у Баку и Еревана появилась реальная, уникальная возможность для заключения мирного соглашения, потому что самое трудное препятствие на пути к миру, а именно вопрос о незаконном военном присутствии вооруженных сил Армении на нашей территории, было устранено.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков в интервью для BBC.
«Поэтому сегодня мы как никогда близки к миру. Недавнее позитивное событие, произошедшее 19 апреля 2024 года, когда в результате встречи Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между РА и АР Армения согласилась вывести свои войска из четырех приграничных сел Газахского района Азербайджана, которые она удерживала под оккупацией с начала 90-х годов. Стоит отметить три важных момента в этом процессе.
Во-первых, это решение было принято в результате прямых двухсторонних переговоров между Арменией и Азербайджаном без участия какой-либо третьей стороны, что означает, что мы сами можем решить наши проблемы.
Второй момент – Армения впервые решила положить конец оккупации не в результате военных действий со стороны Азербайджана, а вследствие дипломатических мер.
В-третьих, доказана неприемлемость и необоснованность голословных утверждений о том, что Азербайджан планирует решить оставшийся вопрос с Арменией с применением силы. Этот нарратив, который был создан искусственно и сохраняется до сих пор со стороны Еревана и тех, кто его поддерживает на Западе, оказывает деструктивное влияние на перспективы мирного процесса. Поэтому мы надеемся, что решение от 19 апреля докажет, что у Азербайджана нет никакого желания применять силу против Армении, и мы готовы решать оставшиеся вопросы мирным путем», – сказал Эльчин Амирбеков.