07 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:05
Այսօր տեղի ունեցող խոշոր աշխարհառազմավարական փոփոխությունները, ինչպես բոլոր մյուս տարածաշրջաններում, ազդում են նաև թուրքական աշխարհի վրա: Սակայն, Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) աճող ինստիտուցիոնալացումը և ավելի համակարգված գործունեությունը մեզ ավելի դիմացկուն են դարձնում այս ճգնաժամերի առջև: Սրանք կորպորատիվ հարաբերություններ են, որոնք մենք միասին ենք զարգացնում: Մյուս կողմից, թուրքական աշխարհի երկրների կողմից տնտեսությունների, ենթակառուցվածքների, տեխնոլոգիաների, պաշտպանական ներուժի և հիմնական ծառայությունների զարգացումը, ինչպես նաև արդյունաբերական ենթակառուցվածքների հետագա կատարելագործումը, էապես ավելի են ամրապնդում յուրաքանչյուր պետություն:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) պետությունների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Ադրբեջան ժամանած, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը՝ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցում:
Նրա կարծիքով, ուժեղ պետական միավորումների զարգացմանը զուգընթաց ձևավորվում է ավելի հզոր կազմակերպություն: «Հետևաբար, ես հույս ունեմ, որ ապագայում մենք կտեսնենք թուրքական աշխարհ, որն ավելի դիմացկուն կլինի համաշխարհային ճգնաժամերին: Մեր առաջնորդները վաղը կքննարկեն այս հարցը Գաբալայում: ԹՊԿ-ի ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովը Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում անցկացնելը մեծ պատիվ է: Մեծ հաճույք է մեր առաջնորդներին ներկայացնել թուրքական աշխարհի այսպիսի գեղեցիկ քաղաք և հյուրընկալել նրանց այստեղ», - ընդգծեց Թուրքիայի արտգործնախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության հիմքում ներկայումս տարածաշրջանում կայունության ապահովումն է: «Կայունություն ստեղծելու համար կան մի քանի պայմաններ: Նախ, անհրաժեշտ է հնարավորինս կարգավորել կամ վերջ դնել պատերազմներին և հակամարտություններին: Երկրորդը, հավասար հիմունքներով զարգացնել տնտեսական համագործակցությունը: Արդյունքում բոլորը կկարողանան վայելել բարգավաճման առավելությունները: Երրորդը, ինստիտուցիոնալացնել և խորացնել հարաբերություններն ու տարածաշրջանային կառույցները: Մենք գործում ենք այս հեռանկարով մեր տարածաշրջանում: Սա միշտ ակնհայտ է թուրքական աշխարհի հետ մեր հարաբերություններում և մեր համատեղ տարածաշրջանային աշխատանքում»: «Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի կողմից առաջ քաշված արտաքին քաղաքականության հեռանկարը և Անկարայի կողմից ձեռնարկված ջանքերը հենց այս ուղղությամբ են ուղղված։ Այս կերպ մենք օգտագործում ենք Թուրքիայի տարածաշրջանային ուժը, հեղինակությունը և առաջատարությունը՝ տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու համար», - հավելել է Հ. Ֆիդանը։

07 Октября 2025 - 09:30
Происходящие сегодня крупные геостратегические изменения, как и во всех других регионах, оказывают влияние и на тюркский мир. Однако растущая институционализация и более скоординированная деятельность Организации тюркских государств (ОТГ) делают нас более устойчивыми перед лицом этих кризисов. Это корпоративные отношения, которые мы развиваем все вместе. С другой стороны, развитие странами тюркского мира своей экономики, инфраструктуры, технологий, оборонного потенциала, основных услуг, а также дальнейшее совершенствование промышленной инфраструктуры, по сути, еще больше укрепляет каждое государство.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом в интервью представителям медиа заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, прибывший в Азербайджан для участия в 12-м Саммите Совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ).
По его мнению, по мере развития сильных государственных объединений формируется более мощная организация. «Поэтому я надеюсь, что в будущем мы будем свидетелями тюркского мира, более устойчивого к глобальным кризисам. Наши лидеры обсудят этот вопрос завтра в Габале. Проведение 12-го Саммита Совета глав государств ОТГ в городе Габала Азербайджана - большая честь. Ведь представить столь прекрасный город тюркского мира нашим лидерам и принимать их здесь - очень приятно», - подчеркнул глава МИД Турции.
Он также обратил внимание на то, что основой внешней политики Турции в настоящее время является обеспечение стабильности в регионе. «Для создания стабильности существует несколько условий. Во-первых, необходимо максимально урегулировать или завершить войны и конфликты. Во-вторых, развивать экономическое сотрудничество на равноправной основе. В результате этого все смогут пользоваться благами процветания. В-третьих, институционализировать и активизировать отношения и региональные структуры. С этой перспективой мы действуем в нашем регионе. Это всегда наблюдается и в наших отношениях с тюркским миром, и в совместной региональной работе. Перспектива внешней политики, выдвинутая президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, и усилия, предпринимаемые Анкарой, направлены именно в этом направлении. Таким образом, мы используем региональную силу, авторитет и лидерство Турции для обеспечения стабильности в регионе», - добавил Х.Фидан.