16 Սեպտեմբերի 2025 - 13:44
«2025 թվականի առաջին 8 ամիսներին մանրածախ առևտրի շրջանառության կարևորագույն պահերից մեկը՝ դեղագործական ապրանքների և բժշկական պարագաների գնման վրա ծախսվող միջոցների աճն է»:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է հայտնի տնտեսագետ, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Վուգար Բայրամովը։
«Այս ժամանակահատվածում քաղաքացիների կողմից դեղորայքի և բժշկական պարագաների գնման վրա ծախսված միջոցների ծավալը աճել է ռեկորդային 21%-ով։ Այսինքն՝ տարեսկզբից մեր քաղաքացիները դեղորայքի և բժշկական պարագաների գնման վրա ծախսել են 210 միլիոն մանաթով ավելի (2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ)։
Սա բավականին լուրջ ցուցանիշ է։ Դեղագործական արտադրանքի վրա ծախսերի աճը կապված է՝ դեղորայքի գների փոփոխության, ինչպես նաև բժշկական ծառայությունների պահանջարկի աճի հետ։
Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ գրանցվել է նաև սպառողական ապրանքների և բնակչությանը մատուցվող վճարովի բժշկական ծառայությունների գների աճ։ Սա նշանակում է, որ պահանջարկի աճին զուգընթաց շարունակվել է նաև բժշկական ծառայությունների գների աճը։
Հաշվի առնելով դեղորայքի վրա սպառողական ծախսերի հատուկ ազդեցությունը ընտանեկան բյուջեի վրա, շատ կարևոր է պահպանել գների հավասարակշռությունը այս ոլորտում։ Դեղորայքի գները կարգավորվում են։ Գներն ու ծախսերը հավասարակշռելու համար կարևոր է ընդլայնել տեղական արտադրությունը և նվազագույնի հասցնել ներմուծումը», - ընդգծել է պատգամավորը։

16 Сентября 2025 - 12:44
«За первые 8 месяцев 2025 года одним из ключевых моментов в обороте розничной торговли является рост средств, потраченных на приобретение фармацевтической продукции и медицинских принадлежностей».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил известный экономист, депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов.
«За этот период сумма средств, потраченных гражданами на приобретение лекарственных препаратов и медицинских принадлежностей, выросла на рекордные 21%. То есть с начала года наши граждане потратили на приобретение лекарств и медицинских принадлежностей на 210 млн манатов больше (по сравнению с соответствующим периодом 2024 года).
Это достаточно серьезная цифра. Увеличение расходов на фармацевтическую продукцию связано с изменениями цен на лекарственные препараты, а также с повышением спроса на медуслуги.
Согласно данным Государственного комитета статистики, также зафиксирован рост цен на медицинские услуги по потребительским товарам и платным услугам населению. Это означает, что наряду с ростом спроса продолжился и рост цен на медицинские услуги.
Учитывая особое влияние потребительских расходов на фармацевтическую продукцию на семейный бюджет, очень важно сохранить ценовой баланс в этом направлении. Цены на лекарственные препараты регулируются. Для баланса цен и затрат важно расширение местного производства и минимизация импорта», - подчеркнул депутат.