15 Սեպտեմբերի 2025 - 14:04
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը X սոցիալական ցանցում կիսվել է՝ Բաքվի օկուպացիայից ազատագրման 107-ամյակի կապակցությամբ հրապարակմամբ:
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով X սոցիալական ցանցում Արտաքին գործերի նախարարության էջին։
«1918 թվականի այս օրը Կովկասի իսլամական բանակը, որի կազմում էր ադրբեջանական կորպուսը, մտավ Բաքու՝ վերջ դնելով հայ-դաշնակական օկուպացիային։
Մայրաքաղաքի ազատագրումը շրջադարձային պահ էր Ադրբեջանի պետականության համար պայքարում՝ ցուցադրելով մեր ժողովրդի և նրա դաշնակիցների միասնությունը, քաջությունն ու անձնվիրությունը։
107 տարի անց մենք խորը երախտագիտությամբ հարգում ենք բոլոր նրանց հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին մեր ժողովրդի ազատության և անկախության համար», - ասվում է Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հրապարակման մեջ։

• МИД АР об освобождении Баку: Это стало поворотным моментом в борьбе за государственность страны
Министерство иностранных дел Азербайджана поделилось публикацией в соцсети Х по случаю 107-й годовщины освобождения Баку от оккупации.
«В этот день в 1918 году Кавказская исламская армия, в состав которой входил азербайджанский корпус, вошла в Баку, положив конец армяно-дашнакской оккупации.
Освобождение столицы стало поворотным моментом в борьбе за государственность Азербайджана, продемонстрировав единство, мужество и самоотверженность нашего народа и его союзников.
Спустя 107 лет мы с глубокой благодарностью чтим память всех, кто отдал свою жизнь за свободу и независимость нашего народа», — говорится в публикации МИД АР.