15 Սեպտեմբերի 2025 - 13:57
Սեպտեմբերի 15-ին՝ Գիտելիքների օրը, Քելբեջարում 33 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հնչել է դպրոցական զանգը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, կրթությունը վերսկսվել է՝ քաղաքի ազատագրումից հետո կառուցված մոդուլային դպրոցում։
Շենքը ստեղծվել է որպես ժամանակավոր կրթական կենտրոն մինչև նոր կրթական համալիրի կառուցումը։
2.24 հեկտար տարածքի վրա կառուցվող ժամանակակից համալիրը կներառի հանրակրթական դպրոց, 80 տեղանոց մանկապարտեզ, յոթ մասնագիտական ուսուցման արհեստանոց և 70 տեղանոց հանրակացարան։ Հաստատությունը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2026 թվականին։
Գիտելիքների օրվան նվիրված արարողության ժամանակ ընդգծվել է, որ նախկին հարկադիր վերաբնակները՝ տասնամյակներ անց կրկին ականատես են եղել կյանքի վերածննդին իրենց հայրենի հողում։

• В Кяльбаджаре прозвенел школьный звонок впервые за 33 года
Как сообщает Report, обучение возобновилось в модульной школе, построенной после освобождения города.
Здание создано как временный учебный центр до завершения строительства нового образовательного комплекса.
Современный комплекс, возводимый на участке площадью 2,24 га, будет включать общеобразовательную школу, детский сад на 80 мест, семь мастерских для профессионального обучения и общежитие на 70 мест. Объект планируется ввести в эксплуатацию в 2026 году.
На церемонии, посвященной Дню знаний, подчеркивалось, что бывшие вынужденные переселенцы спустя десятилетия вновь стали свидетелями оживления жизни на своей родной земле.