• Փաշինյանը մեղադրում է ՀԱՊԿ-ին. Կազմակերպությունը Ադրբեջանը համարում է եղբայրական երկիր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին մեղադրել է ՀԱՊԿ-ին՝ Հայաստանի նկատմամբ իր դաշնակցային պարտավորությունները չկատարելու մեջ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել են հայկական լրատվամիջոցները։
Երևանը տարիներ շարունակ անվտանգության համակարգ է կառուցել երկու բաղադրիչի վրա՝ ռազմաքաղաքական դաշինքների և բանակի, հայտարարել է վարչապետը՝ Երևանում արևմտամետ ՈԱԿ-ների կողմից կազմակերպված անվտանգության համաժողովում։ Սակայն, վերջին տարիների իրադարձությունները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի հետ մի քանի հակամարտությունները, ցույց են տվել, որ այս երկու բաղադրիչները չեն գործում, հայտարարել է նա։
ՀԱՊԿ-ի դեպքում, ըստ Փաշինյանի, պարզվել է, որ կազմակերպությունը «Ադրբեջանը համարում է նույն եղբայրական երկիր, ինչպես և Հայաստանը»։ Փաշինյանն ասել է, որ կազմակերպության նման դիրքորոշումը նորություն չէ, բայց Երևանը նախկինում «նախընտրել էր չտեսնել դա»։

15 Сентября 2025 - 10:47
Премьер-министр Никол Пашинян вновь обвинил ОДКБ в невыполнении союзнических обязательств перед Арменией.
Ереван долгие годы выстраивал систему безопасности на двух компонентах – это военно-политические альянсы и армия, заявил премьер на конференции по безопасности, организованной прозападными НКО в Ереване. Однако события последних лет, в частности, несколько конфликтов с Азербайджаном показали, что эти два компонента не работают, заявил он.
В случае с ОДКБ, по версии Пашиняна, и вовсе выяснилось, что организация «Считает Азербайджан такой же братской страной, как и Армению». Пашинян заявил, что такая позиция организации не была новостью, просто Ереван ранее «предпочитал этого не видеть».