02 Սեպտեմբերի 2025 - 17:10
Ինչպես հաղորդում է TRT Haber-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին Զանգեզուրի միջանցքի և Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացի մասին։
«Ես այս հույսը տեսա պարոն Իլհամ Ալիևի մոտ նրա հետ մեր երկկողմ հանդիպման ժամանակ։ Սպիտակ տանը ստորագրված փաստաթղթերը, անշուշտ, արագացրին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Ադրբեջանն ու Հայաստանը զգալիորեն հաղթահարել են խաղաղության ճանապարհին առկա խոչընդոտները և հասել են վերջնական փուլին։ Ես բովանդակալից հանդիպում ունեցա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ապա՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Երկու հանդիպումների ժամանակ էլ տեսա, որ Ալիևն ու Փաշինյանը նույն ալիքի վրա են։ Նրանք նույն ուղղությամբ են նայում։ Զանգեզուրի միջանցքի հարցում խնդիրներ կամ տարաձայնություններ չկան», - ասել է նա։
Թուրքիայի առաջնորդը նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այս հարցում շատ ավելի վստահ է։ Հատկապես Միացյալ Նահանգներում կայացած հանդիպումից հետո, որը որոշիչ գործոն դարձավ նրանց հետագա քայլերի համար։
«Խաղաղության հաստատմամբ մեր տարածաշրջանում կակտիվացվեն ցամաքային և երկաթուղային ճանապարհները, ինչը շատ կարևոր է, կբացվեն սահմանային անցակետերը, և շատ ոլորտներ, մասնավորապես՝ առևտուրը, դրական ազդեցություն կստանան։ Ակնկալվում է, որ դա դրական ազդեցություն կունենա նաև մեզ վրա։ Տարածաշրջանի երկրները նույնպես կօգտվեն համագործակցության նոր հնարավորություններից։ Սա բացարձակապես ակնհայտ է։ Ռուսաստանը և Իրանը նույնպես ապագայում կհասկանան, որ իրենց անհանգստություններն ապարդյուն էին», - հավելել է Էրդողանը։

02 Сентября 2025 - 15:41
Как сообщает TRT Haber, об этом сказал президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, отвечая на вопрос журналиста о Зангезурском коридоре и мирном процессе на Южном Кавказе.
«Я увидел эту надежду в господине Ильхаме Алиеве во время нашей двусторонней встречи с ним. Подписания в Белом доме, безусловно, ускорили процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Азербайджан и Армения значительно преодолели препятствия на пути к миру и достигли финальной стадии. У меня состоялась содержательная встреча с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а затем с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. В ходе обеих встреч я увидел, что Алиев и Пашинян на одной волне. Они смотрят в одном направлении. Никаких проблем или разногласий по вопросу Зангезурского коридора нет», — сказал он.
Турецкий лидер отметил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев гораздо увереннее в этом вопросе. Особенно после встречи в США, которая стала решающим фактором в их дальнейших шагах.
«С установлением мира будут активированы сухопутные и железные дороги в нашем регионе, что очень важно, откроются пограничные переходы, и многие сферы, особенно торговля, получат позитивное влияние. Ожидается, что это также положительно скажется на нас. Страны региона также выиграют от новых возможностей сотрудничества. Это совершенно очевидно. Россия и Иран в будущем также поймут, что их опасения были напрасны», — добавил Эрдоган.