01 Սեպտեմբերի 2025 - 17:31
Մեղադրյալ Լևոն Մնացականյանի նախաքննության ընթացքում տված ցուցմունքը ընթերցվել է այսօր Բաքվի ռազմական դատարանում։
Ըստ AZERTAC-ի՝ նախաքննության ընթացքում տված իր ցուցմունքում Մնացականյանը նշել է, որ 1992 թվականի սեպտեմբերին սկսել է իր զինվորական ծառայությունը որպես «գումարտակի հրամանատարի տեղակալ» անջատողական ռեժիմի «բանակում»։ 2007 թվականի մայիսից մինչև 2012 թվականի նոյեմբեր Մնացականյանը եղել է «պաշտպանության բանակի» շտաբի պետ, իսկ 2012 թվականի նոյեմբերից մինչև 2015 թվականի հունիսը՝ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ։ 2018 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2019 թվականի մայիս-հունիս ամիսները Լևոն Մնացականյանը եղել է Խանքենդի քաղաքի «փրկարարական վարչության տնօրեն», իսկ 2019 թվականի մայիսից մինչև 2020 թվականի հունիսը՝ «ոստիկանապետ»։ Թոշակի անցնելուց հետո նա ոչ մի տեղ չի աշխատել։
Մնացականյանի՝ անջատողական ռեժիմի «պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնը» զբաղեցնելու ընթացքում «բանակի» ֆինանսավորման և սպառազինման հետ կապված հարցերը լուծվել են Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի կողմից՝ այդ երկրի պետական բյուջեի հաշվին։
1992 թվականի սեպտեմբերից Մնացականյանը մասնակցել է Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի մարտերին՝ Քելբաջարի, Ֆիզուլիի, Աղդերեի, Աղդամի և Ջաբրայիլի շրջանների ուղղությամբ։

• В Бакинском суде оглашены показания Мнацаканяна, данные им во время предварительного следствия
На продолженном сегодня процессе в Бакинском военном суде были оглашены показания обвиняемого Левона Мнацаканяна, данные им во время предварительного следствия.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в своих показаниях на предварительном следствии Мнацаканян заявил, что в сентябре 1992 года он начал военную службу в качестве «заместителя командира батальона» в «армии» сепаратистского режима. С мая 2007 года по ноябрь 2012 года Мнацаканян был начальником штаба «армии обороны», а с ноября 2012 года по июнь 2015 года — заместителем начальника генерального штаба вооруженных сил Армении. С 14 декабря 2018 года по май-июнь 2019 года Левон Мнацаканян был «директором спасательного управления» в городе Ханкенди, с мая-июня 2019 года по июнь 2020 года — «начальником полиции». После выхода на пенсию нигде не работал.
Во время службы Мнацаканяна в качестве «командующего армией обороны» сепаратистского режима вопросы, связанные с финансированием и вооружением «армии», решались генеральным штабом ВС Армении за счет государственного бюджета этой страны.
С сентября 1992 года Мнацаканян участвовал в боях во время первой Карабахской войны в направлении Кяльбаджарского, Физулинского, Агдеринского, Агдамского и Джабраильского районов.