01 Սեպտեմբերի 2025 - 17:38
Բաքվում երկուշաբթի օրը կմեկնարկի Միջազգային միջհամալսարանական ծրագրավորման 49-րդ մրցաշարի եզրափակիչը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ի թղթակիցը եզրափակիչի բացման արարողությունից, մրցաշարին կմասնակցեն ավելի քան 50 երկրներից մոտ 140 բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ներկայացնող թիմեր (յուրաքանչյուր թիմ բաղկացած է 3 ուսանողից)։
Ինչպես հայտարարել է Միջազգային համալսարանական ծրագրավորման օլիմպիադայի (ICPC) հիմնադրամի նախագահ Բիլ Փաուչերը, Բաքուն, շնորհիվ ICPC-ի բոլոր հանճարեղ ուսանողների, այսօր մոլորակի ամենախելացի քաղաքն է։
«Մենք միշտ խրախուսել ենք տաղանդավոր ուսանողներին զարգացնել խնդիրներ լուծելու ունակությունները, ստեղծել համակարգեր, որոնք օգուտ կբերեն իրենց համայնքին: Սա այն է, ինչ մենք անում ենք: Եվ հենց հիմա Բաքվում տեղի է ունենում Միջազգային համալսարանական ծրագրավորման օլիմպիադայի (ICPC) համաշխարհային եզրափակիչը: Եվ, հետևաբար, Բաքուն, շնորհիվ այս բոլոր հանճարեղ ուսանողների, այսօր մոլորակի ամենախելացի քաղաքն է: Եվ նրանք անչափ ոգևորված են այն բանով, թե ինչպես կարող է իրենց կյանքը հարստացնել իրենց հարևանների կյանքը», - ասել է Փաուչերը:

01 Сентября 2025 - 16:38
В Баку в понедельник стартует финал 49-ого Международного межвузовского турнира по программированию.
Как передает Armenia.Az с Церемонии открытия финала, в турнире примут участие команды, представляющие около 140 высших учебных заведений из более чем 50 стран (каждая команда состоит из 3 студентов).
Как заявил президент фонда Международной студенческой олимпиады по программированию (ICPC) Билл Паучер, Баку, благодаря всем блестящим студентам ICPC, сегодня - самый умный город на планете Земля.
«Мы всегда поощряли талантливых студентов развивать навыки решения задач, создавать системы, которые приносят пользу их сообществу. Это и есть то, что мы делаем. И прямо сейчас здесь, в Баку, проходят мировой финал Международной студенческой олимпиады по программированию (ICPC). И поэтому Баку, благодаря всем этим блестящим студентам, сегодня - самый умный город на планете Земля. И они невероятно воодушевлены тем, как их жизнь может обогатить жизни их соседей», - сказал Паучер.
Паучер поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева и Центробанк Азербайджана за инициативу по проведению турнира.
Директор отметил, что в настоящее время у ICPC 500 тыс. выпускников.
Как заявили организаторы, в турнире примут участие также две команды из Азербайджана - студенты Университета АДА и Бакинской высшей школа нефти.
Ежегодный конкурс собирает свыше 70 тыс. сильнейших студентов-программистов, представляющих около 3500 университетов из более чем 110 стран.