• Ադրբեջանը «ՇՀԿ գործընկեր» նոր կարգավիճակ կստանա
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը (ՇՀԿ) որոշել է ստեղծել միասնական կարգավիճակ՝ «ՇՀԿ գործընկեր» անվամբ։
APA գործակալության համաձայն, այս մասին ասվում է ՇՀԿ անդամ պետությունների «Տյանցզինի հռչակագրում»։
Տյանցզինի գագաթնաժողովում ընդունված հայտարարության մեջ նշվում է, որ անդամ պետությունները միավորել են «դիտորդ» և «երկխոսության գործընկեր» կարգավիճակները՝ ստեղծելով նոր կարգավիճակ՝ «ՇՀԿ գործընկեր»։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը միջազգային կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 2001 թվականին։ Այն ներառում է Հնդկաստանը, Իրանը, Ղազախստանը, Չինաստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Պակիստանը, Ուզբեկստանը և Բելառուսը։
Դիտորդ երկրներն են Աֆղանստանը և Մոնղոլիան, իսկ երկխոսության գործընկերները՝ Ադրբեջանը, Հայաստանը, Բահրեյնը, Եգիպտոսը, Կամբոջան, Կատարը, Քուվեյթը, Մալդիվները, Մյանման, Նեպալը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան և Շրի Լանկան։

• Азербайджан получит новый статус «Партнёр ШОС»
Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) приняла решение создать единый статус под названием «Партнёр ШОС».
Как сообщает АПА, об этом говорится в «Тяньцзиньской декларации» стран-членов ШОС.
В заявлении, принятом на саммите в Тяньцзине, отмечено, что государства-члены объединили статусы «наблюдателя» и «партнёра по диалогу» в новый статус — «Партнёр ШОС».
Шанхайская организация сотрудничества — международная организация, созданная в 2001 году. В её состав входят Индия, Иран, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Россия, Таджикистан, Пакистан, Узбекистан и Беларусь.
Странами-наблюдателями являются Афганистан и Монголия, а партнёрами по диалогу — Азербайджан, Армения, Бахрейн, Египет, Камбоджа, Катар, Кувейт, Мальдивы, Мьянма, Непал, Объединённые Арабские Эмираты, Саудовская Аравия, Турция и Шри-Ланка.