01 Սեպտեմբերի 2025 - 12:12
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում հանդիպել է՝ Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումային բանկի նախագահ Ցզին Լիզյունի հետ։
Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ Ադրբեջանի և Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումային բանկի միջև տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ կանաչ էներգիայի ոլորտում համագործակցության մակարդակից։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են՝ Միջին միջանցքի, մետրոյի շինարարության և կանաչ էներգիայի ոլորտի զարգացման շրջանակներում համագործակցության հետագա ընդլայնման հարցեր։
Զրույցի ավարտին Իլհամ Ալիևի և Ցզին Լիցզյունի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել՝ ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ համատեղ հռչակագրի ստորագրման արարողություն։

• Алиев встретился с президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций
Президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился сегодня в китайском городе Тяньцзинь с президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Цзинем Лицюнем.
На встрече было выражено удовлетворение уровнем сотрудничества между Азербайджаном и Азиатским банком инфраструктурных инвестиций в различных сферах, в том числе в области зеленой энергии.
В ходе беседы были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в рамках Среднего коридора, строительства метро, развития сектора «зеленой» энергии.
В завершение с участием Ильхама Алиева и Цзиня Лицюня состоялась церемония обмена подписанной совместной декларацией о стратегическом сотрудничестве.