01 Սեպտեմբերի 2025 - 16:10
Միջին միջանցքը հուսալի և անվտանգ երթուղի է, որը Չինաստանը և Կենտրոնական Ասիան կապում է Եվրոպայի հետ Ադրբեջանի միջոցով: 2022 թվականից ի վեր Ադրբեջանի տարածքով անցնող Միջին միջանցքով բեռնափոխադրումների ծավալը աճել է գրեթե 90 տոկոսով:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում «ՇՀԿ պլյուս» ձևաչափով հանդիպման ժամանակ ունեցած ելույթի ժամանակ:
Պետության ղեկավարը նշել է, որ այս միջանցքով բեռների տարանցման ժամանակ զգալիորեն կարճ է: «Վերջերս ձեռք բերված պայմանավորվածությունները Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ կապելու վերաբերյալ կնպաստեն միջազգային փոխադրումների տարանցիկ հնարավորությունների ընդլայնմանը», - հավելել է նախագահը:

01 Сентября 2025 - 16:02
Средний коридор является надежным и безопасным маршрутом, соединяющим Китай, Центральную Азию с Европой через Азербайджан. С 2022 года объем грузопотока по Среднему коридору через Азербайджан вырос почти на 90 процентов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев во время выступления на встрече в формате «ШОС плюс» в китайском городе Тяньцзинь.
Глава государства отметил значительное сокращение времени прохождения грузов по данному коридору. «Достигнутые недавно договоренности о соединении основной части Азербайджана с его Нахчыванской Автономной Республикой будут содействовать расширению транзитных возможностей для международных перевозок», - добавил Президент.