• Բաբաև. Դպրոցներում պետք է դասավանդվի ջրի խնայողություն և ռացիոնալ օգտագործում
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի կլիմայական հարցերով ներկայացուցիչ Մուխտար Բաբաևը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության հարցերով տեղական երիտասարդական LCOY Azerbaijan 2025 համաժողովի փակման արարողության ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա տարիներին կրթական համակարգը պետք է դասավանդի ջրի խնայողության, պատշաճ հավաքագրման և բաշխման, ինչպես նաև գյուղատնտեսության մեջ ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման թեմաներ։
«Կլիմայի փոփոխության թեման սերտորեն կապված է կրթական համակարգի հետ։ Հետևաբար, այս թեմաները պետք է դասավանդվեն։ Հրաշալի ապագայի համար երիտասարդները պետք է կրթվեն կլիմայի փոփոխության հարցերով», - ասել է Բաբաևը։

• Бабаев: В школах должны учить экономии и рациональному использованию воды
Как сообщает Report, об этом заявил представитель президента Азербайджана по вопросам климата Мухтар Бабаев на церемонии закрытия Локальной конференции молодежи ООН по изменению климата LCOY Азербайджан 2025.
По его словам, в ближайшие годы в системе образования должны преподаваться темы, посвященные экономии воды, правильному сбору и распределению, а также эффективному использованию водных ресурсов в сельском хозяйстве.
«Тема изменения климата тесно связана с системой образования. Поэтому указанные темы обязательно должны преподаваться. Для прекрасного будущего молодежь обязательно должна быть просвещена по вопросам изменения климата», — сказал Бабаев.