• «Դեդե Գորգուդ» լցանավը կրկին բեռնափոխադրումներ է իրականացնում Կասպից ծովում
AZCON Holding-ի մաս կազմող ASCO-ի «Դեդե Գորգուդ» լցանավը վերանորոգվել է և վերագործարկվել, հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով գերատեսչությանը։
Վերանորոգման ընթացքում մաքրվել և ներկվել են նավի կորպուսի ստորջրյա մասը, մեքենայական սենյակի մեխանիզմները և գլխավոր տախտակամածի սարքավորումները։ Բացի այդ, վերանորոգվել են բոլոր փականները, կատարվել են փայտագործական, կորպուսի եռակցման և էլեկտրամոնտաժային աշխատանքներ։
Տանկերը հագեցվել է կապի և էլեկտրոնային ռադիոնավիգացիայի նոր սարքավորումներով։ Մասնավորապես, շահագործման է հանձնվել ստացիոնար MF/HF տիպի ռադիոկայանի և ազդանշանի բաշխիչի հավաքածու։ Գիրոկոմպասի, ռադարի և հանրային հասցեային համակարգի անսարք բաղադրիչները փոխարինվել են նորերով։
Զըխի նավաշինարարական գործարանում իրականացվել են վերանորոգման աշխատանքներ, որից հետո լցանավը վերագործարկվել է։
Նշենք, որ «Դեդե Գորգուդ»  լցանավի երկարությունը 149,9 մետր է, լայնությունը՝ 17,3 մետր, իսկ բեռնատարողությունը՝ 13,800 տոննա։

• Танкер «Деде Горгуд» вновь задействован в грузоперевозках на Каспии
Танкер «Деде Горгуд» ASCO, входящей в состав AZCON Holding, прошёл ремонт и вновь введён в эксплуатацию, сообщает Caliber.Az со ссылкой на ведомство.
В ходе ремонта были очищены и окрашены подводная часть корпуса, механизмы в машинном отделении и оборудование главной палубы. Кроме того, был проведён ремонт всех клапанов, выполнены плотницкие, корпусо-сварочные и электромонтажные работы.
На танкере установлено новое оборудование для связи и электрорадионавигации. В частности, в эксплуатацию введён комплект стационарной радиостанции типа MF/HF и распределитель сигналов. Неисправные компоненты гирокомпаса, радара и системы громкой связи заменены новыми.
Ремонтные работы были проведены на Зыхском заводе по ремонту и строительству судов, после чего танкер вновь возвращён в эксплуатацию.
Следует отметить, что длина танкера «Деде Горгуд» составляет 149,9 метра, ширина – 17,3 метра, а грузоподъёмность – 13 800 тонн.