02 Սեպտեմբերի 2025 - 10:50
Հայաստանը հավատարիմ է՝ ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված համաձայնագրերին և վճռական է դրանք արագ իրականացնելու հարցում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում կայացած Շանհայի համագործակցության կազմակերպության+ գագաթնաժողովում։
«Ես կցանկանայի հաստատել ՀՀ-ի հանձնառությունը ձեռք բերված համաձայնագրերին, և մենք վճռական ենք դրանք հնարավորինս շուտ իրականացնելու հարցում։ Այս ամենի արդյունքում ոչ միայն կբացվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունները ներքին, երկկողմ և միջազգային մակարդակներում, այլև կստեղծվեն նոր լոգիստիկ հնարավորություններ՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության բոլոր անդամ պետությունների, այդ թվում՝ մեր հարևանների և Ադրբեջանի ամենամոտ հարևանների համար», - ասել է վարչապետը։

• Пашинян: Армения полна решимости реализовать договоренности с Азербайджаном
Армения привержена достигнутым в США договоренностям с Азербайджаном и полна решимости быстро их реализовать.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом на саммите ШОС+ в китайском Тяньцзине заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Хочу подтвердить приверженность Республики Армения достигнутым договоренностям, и мы полны решимости реализовать их в кратчайшие сроки. В результате всего этого не только откроется сообщение между Арменией и Азербайджаном на внутригосударственном, двустороннем и международном уровне, но и будут созданы новые логистические возможности для всех государств — членов Шанхайской организации сотрудничества, включая наших соседей и ближайших соседей Азербайджана», — сказал премьер.