02 Սեպտեմբերի 2025 - 09:12
«Որպես ասիական երկիր Եվրոպայում և եվրոպական երկիր Ասիայում, մեր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ Ասիայի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի միջև, մենք շարունակում ենք ավանդ ներդնել՝ անխափան և անվտանգ տրանսպորտային ու հաղորդակցական կապերի ապահովմանը»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Թուրքիայի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության վարչությանը X սոցիալական ցանցի էջում, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով ՇՀԿ 25-րդ գագաթնաժողովի նիստում:
Նա նշել է, որ մի կողմից, Թուրքիան ձգտում է վերակենդանացնել պատմական «Մետաքսի ճանապարհը» Միջին միջանցքով, իսկ մյուս կողմից, շարունակում է ջանքեր գործադրել այս նախաձեռնությունը համակարգելու՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի հետ։
«Մենք մտադիր ենք հսկայական տարածաշրջանը միացնել «Զարգացման ճանապարհ» նախագծի հետ, որը մենք իրականացնում ենք Հյուսիս-Հարավ-Արևելք առանցքի երկայնքով», - ընդգծել է Թուրքիայի առաջնորդը։

• Эрдоган: Турция стремится оживить исторический «Шелковый путь» через Срединный коридор
«Будучи азиатской страной в Европе и европейской страной в Азии, в силу нашего геостратегического расположения между Азией, Европой и Ближним Востоком, мы продолжаем вносить свой вклад в обеспечение бесперебойных и безопасных транспортных и коммуникационных связей».
Как передает Armenia.Az со ссылкой на Управление коммуникациями при администрации президента Турецкой Республики на странице в соцсети Х, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая на заседании 25-го саммита ШОС.
Он отметил, что с одной стороны Турция стремится оживить исторический «Шелковый путь» через Срединный коридор, а с другой - продолжает усилия по координации этой инициативы с проектом «Один пояс, один путь».
«Мы намерены соединить обширный регион с проектом «Дорога развития», который мы реализуем по оси Север-Юг-Восток». - подчеркнул турецкий лидер.