02 Սեպտեմբերի 2025 - 09:46
Ստամբուլում՝ Cleantech Days 2025 2025-ի շրջանակներում կայացել է՝ «Կանաչ նորարարության ամրապնդումը տարածաշրջանային համագործակցության միջոցով. Թուրքական պետությունների կազմակերպության դերը» թեմայով պանելային քննարկումը:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով ԹՊԿ-ի մամուլի ծառայությանը, Ադրբեջանը միջոցառմանը ներկայացրել է՝ Նորարարության և թվային զարգացման գործակալության (IRIA) փոխնախագահ Ռաշադ Խալիգովը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) և Թուրքիայի գիտատեխնիկական հետազոտությունների խորհրդի (TÜBİTAK) կողմից՝ ԹՊԿ-ի հետ համագործակցությամբ, և միավորել է աշխարհի առաջատար քաղաքագետներին, նորարարներին և փորձագետներին՝ էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների զարգացման, ձեռներեցության աջակցության և կանաչ տնտեսության խթանման վերաբերյալ կարծիքներ փոխանակելու համար։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ԹՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևը, UNIDO-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ցզոու Ցզյունը, TÜBİTAK TEYDEB-ի նախագահ Մեհմեթ Ասլանը, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության տնտեսական հարցերով գլխավոր տնօրեն Այլին Սեքիզքյոքը, Ղազախստանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Նուրլան Կուրմալաևը և Ուզբեկստանի նորարարական զարգացման գործակալության տնօրենի խորհրդական Թիմուր Ազամովը։

• Азербайджан представлен на панельной дискуссии о роли ОТГ в зеленых инновациях
В Стамбуле в рамках Cleantech Days 2025 состоялась панельная дискуссия «Укрепление зеленых инноваций через региональное сотрудничество: роль Организации тюркских государств».
Как сообщат Report со ссылкой на пресс-службу ОТГ, Азербайджан на мероприятии представил заместитель председателя Агентства инноваций и цифрового развития (IRIA) Рашад Халыгов.
Мероприятие было организовано Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO) и Советом по научно-техническим исследованиям Турции (TUBITAK) в сотрудничестве с ОТГ, и собрало ведущих политиков, инноваторов и экспертов со всего мира для обмена мнениями по вопросам развития экологически чистых технологий, поддержки предпринимательства и продвижения зеленой экономики.
В дискуссии также приняли участие генеральный секретарь ОТГ Кубанычбек Омуралиев, заместитель гендиректора UNIDO Цзоу Цыюн, президент TUBITAK TEYDEB Мехмет Аслан, генеральный директор по экономическим вопросам МИД Турции Айлин Секизкёк, замминистра экологии и природных ресурсов Казахстана Нурлан Курмалаев и советник директора Агентства инновационного развития Узбекистана Тимур Азамов.