01 Սեպտեմբերի 2025 - 15:51
Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների ազատագրված տարածքներում գյուղատնտեսական հողերը վարձակալության կտրվեն։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել են գյուղատնտեսության նախարարությունում:
Տեղեկատվության համաձայն՝ սկսվել են տնտեսվարող սուբյեկտներին հողերի վարձակալության ներդրումային մրցույթի հայտերի ընդունման գործընթացը:
«Մրցույթով տնտեսվարող սուբյեկտներին հողերի վարձակալության տրամադրումը կիրականացվի «Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում գյուղատնտեսական նպատակներով տնտեսվարող սուբյեկտներին հողերի վարձակալության տրամադրման ներդրումային մրցույթների անցկացման կանոնների» համաձայն, որը հաստատվել է Ադրբեջանի նախագահի 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ի թիվ 236 հրամանագրով», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Գյուղատնտեսության նախարարությունում բացատրել են, որ այգեգործության և անասնապահության ոլորտում նախագծերով վարձակալության պայմանագրերը կկնքվեն հինգ տարի ժամկետով։

• В Карабахе и Восточном Зангезуре земли сельхозназначения будут сдаваться в аренду
На освобожденных территориях Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов земли сельскохозяйственного назначения будут сдаваться в аренду.
Согласно информации, начался приём заявок на инвестиционный конкурс по предоставлению в аренду субъектам предпринимательства земель.
«Предоставление земель в аренду субъектам предпринимательства по конкурсу будет осуществляться в соответствии с «Правилами проведения инвестиционных конкурсов по предоставлению в аренду субъектам предпринимательства земель сельскохозяйственного назначения на освобождённых территориях Азербайджана», утверждёнными указом президента Азербайджана № 236 от 27 ноября 2024 года», - отмечается в информации.
Минсельхоз пояснил, что договоры об аренде по проектам в области садоводства и животноводства будут заключаться сроком на пять лет.