• Բաքուն և Թբիլիսին քննարկել են ԲԹԿ երկաթուղու նախագծի լիարժեք մեկնարկը
Ադրբեջանն ու Վրաստանը քննարկել են՝ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու լիարժեք մեկնարկի համար համատեղ ջանքերը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտարարել է թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը՝ Բաքվում Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլիի հետ բանակցությունների վերաբերյալ։
«Մենք քննարկել ենք մեր երկրների միջև տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության ներկայիս մակարդակը և հեռանկարները, ինչպես նաև Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նախագծի լիարժեք մեկնարկի համար համատեղ ջանքերը», - նշել է Նաբիևը։
Նախարարի խոսքով, բանակցությունների օրակարգում ներառված են եղել նաև՝ ավտոմոբիլային տրանսպորտի ոլորտում նորմատիվ իրավական բազայի կատարելագործման, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, թվային վերափոխման, արհեստական բանականության և նորարարության ոլորտներում հնարավոր համագործակցության հարցերը։

• Баку и Тбилиси обсудили вопросы полного запуска проекта БТК
Азербайджан и Грузия обсудили совместные усилия для полного запуска железнодорожного маршрута Баку-Тбилиси-Карс.
Как передает Armenia.Az, об этом в соцсети Х сообщил министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев по итогам переговоров с министром экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили в Баку.
«Обсудили нынешний уровень и перспективы сотрудничества в сфере транспорта между нашими странами, а также совместные усилия для полного запуска проекта БТК», — отметил Набиев.
По словам министра, в повестку переговоров также входили вопросы совершенствования нормативно-правовой базы в сфере автомобильного транспорта, потенциальное сотрудничество в сферах ИКТ, цифровой трансформации, искусственного интеллекта и инноваций.