• Պետական ​​վիճակագրական կոմիտե. Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում ապրում է ավելի քան 50,000 մարդ
Այս տարվա հուլիսի սկզբի դրությամբ՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում ապրում է ավելի քան 50,000 մարդ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնում է Պետական վիճակագրական կոմիտեն։
Տվյալների համաձայն՝ հաշվետու ժամանակահատվածում «Մեծ վերադարձ» պետական ծրագրի շրջանակներում իրենց հայրենի տներ են վերադարձել 3,839 հազար ընտանիքներ, որը բաղկացած է 15,3 հազար մարդուց։
Բացի այդ, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ժամանակավորապես բնակվող անձանց և նրանց ընտանիքների անդամների թիվը, որոնք կապված են վերակառուցման և այլ մասնագիտական աշխատանքների հետ, կազմել է 34,034 հազար մարդ։
«Հաշվի առնելով Խանքենդի քաղաքում գտնվող Ղարաբաղի համալսարանում սովորող ուսանողներին, ազատագրված տարածքներում բնակվող մարդկանց ընդհանուր թիվը կազմել է 50,484 հազար մարդ», - նշվում է Պետական վիճակագրական կոմիտեի տեղեկատվվության մեջ։

• Госкомстат: в Карабахе и Восточном Зангезуре проживают более 50 тыс. человек
В Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах Азербайджана по состоянию на начало июля текущего года проживает свыше 50 тыс. человек.
Как передает Armenia.Аz, об этом сообщает Госкомстат.
Согласно данным, за отчетный период в рамках государственной программы «Великое возвращение» в свои родные дома вернулись 3,839 тыс. семей, состоящих из 15,3 тыс. человек.
Кроме того, число лиц и членов их семей, временно проживающих на территориях, освобожденных от оккупации, связанных с реконструкцией и другими профессиональными работами, составляло 34,034 тыс. человек.
«С учетом студентов, обучающихся в Карабахском университете в городе Ханкенди, общее число лиц, проживающих на освобожденных территориях, составило 50,484 тыс. человек», — отмечается в информации Госкомстата.