08 Հուլիս 2025 - 17:43
Շարունակվում է՝ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ադրբեջանական բանակի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Սաուդյան Արաբիայի Թագավորություն:
Այցի ընթացքում Ք. Վելիևը հանդիպել է՝ Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Ֆայադ բին Համեդ ալ-Ռուվայլիի հետ։
Հանդիպումից առաջ Թագավորության Գլխավոր շտաբում տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողություն։ Գլխավոր շտաբի պետերը երթով անցել են պատվո պահակախմբի առջևից, կատարվել են երկու երկրների պետական օրհներգերը, և, արարողակարգի համաձայն, հիշատակի գրառում է կատարվեց «Պատվավոր հյուրերի գրքում»։
Այնուհետև տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ, և քննարկվել են՝ երկու երկրների բանակների միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները։
Կողմերը մանրամասն մտքեր են փոխանակել՝ ռազմական, ռազմատեխնիկական և ռազմակրթական ոլորտներում համագործակցության և հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

• Баку и Эр-Рияд обсудили военное сотрудничество
Продолжается официальный визит делегации во главе с первым заместителем министра обороны — начальником Генерального штаба Азербайджанской Армии генерал-полковником Керимом Велиевым в Королевство Саудовская Аравия.
В рамках визита генерал-полковник К. Велиев встретился с начальником Генерального штаба Вооруженных сил Королевства Саудовская Аравия генералом Файядом Бин Хамедом Аль-Рувайли.
Перед встречей в Генеральном штабе Королевства состоялась официальная церемония встречи. Начальники Генеральных штабов прошли перед почётным караулом, были исполнены государственные гимны обеих стран и в соответствии с протоколом была оставлена памятная запись в «Книге почетных гостей».
Затем состоялась встреча в расширенном составе с участием делегаций, были обсуждены перспективы развития отношений между армиями двух стран.
Стороны провели обстоятельный обмен мнениями по сотрудничеству в военной, военно-технической и военно-образовательной сферах и другим интересующим вопросам.