• Ահա թե ինչպես է Խանքենդի տանող նոր երկաթուղին վերափոխելու Ղարաբաղը
Աղդամ-Խանքենդի նոր երկաթուղին, որը նախատեսվում է կառուցել որպես Բարդա-Աղդամ երկաթուղու շարունակություն, կբարելավի Ղարաբաղի տրանսպորտային ենթակառուցվածքները և կբարձրացնի քաղաքացիների շարժունակությունը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից, դրա երկարությունը կկազմի 28 կիլոմետր։
Ճանապարհի վրա, որի նախագծումն արդեն ամբողջությամբ ավարտված է, կկառուցվեն Ասկերանի և Խոջալուի կայարանները, ինչպես նաև Խանքենդիում երկաթուղային և ավտոկայարանային համալիր (Գարգարչայ գետի ափին, համալիրի ընդհանուր մակերեսը կկազմի 6,4 հեկտար)

08 Июля 2025 - 15:29
Новая железная дорога Агдам – Ханкенди, которую планируется построить как продолжение железной дороги Барда – Агдам, усовершенствует транспортную инфраструктуру Карабаха, повысит мобильность граждан.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе ЗАО «Азербайджанские железные дороги», её протяжённость составит 28 километров.
На дороге, проектировка которой уже полностью завершена, построят станции Аскеран и Ходжалы, а также железнодорожно-автовокзальный комплекс в Ханкенди (на берегу реки Гаргарчай, общая площадь комплекса составит 6,4 гектара).
На территории пятиэтажного комплекса будут действовать две железнодорожные платформы и 12 автобусных остановок.