• Ղարաբաղ և Արևելյան Զանգեզուր մեկնելու ընթացակարգը պարզեցվել է
Ադրբեջանում պարզեցվում են՝ երկրի քաղաքացիներին անձնական ավտոմեքենաներով Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններ մուտք գործելու թույլտվություն տրամադրելու ընթացակարգերը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հաղորդվում է՝ Զբոսաշրջության պետական գործակալության և Ադրբեջանի Թվային զարգացման ու տրանսպորտի նախարարության համատեղ հայտարարության մեջ:
Տեղեկատվության համաձայն՝ համապատասխան ազատագրված շրջաններ անձնական տրանսպորտային միջոցներով ճանապարհորդելու համար՝ «Յոլումուզ Գարաբաղա» պորտալից ստացված թույլտվության վավերականության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 5 օր։
Մասնավոր տրանսպորտային միջոցներով երթևեկելու թույլտվություն կարող է ստացվել առավելագույնը 9 անձի համար, այդ թվում՝ 1 վարորդի։ Անձնական ավտոմեքենա է համարվում B կատեգորիայի տրանսպորտային միջոցը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներին պատկանող համարանիշով։
«Անձնական տրանսպորտային միջոցներ վարող անձինք պետք է ծանոթանան՝ «Յոլումուզ Գարաբաղա» պորտալի միջոցով ականային անվտանգության վերաբերյալ երթևեկության կանոններին և կրթական տեղեկատվությանը, ինչպես նաև այդ մասին տեղեկացնեն այցի մասնակիցներին և ազատագրված տարածքներ մուտք գործելիս համապատասխան ստուգումն անցնելուց հետո չշեղվեն երթուղուց՝ ականային անվտանգության կանոնները պահպանելու համար, ուշադիր լինեն ուղևորների նկատմամբ և հետևեն երթևեկության երթուղու կանոններին», - ասվում է տեղեկատվության մեջ։

08 Июля 2025 - 12:26
В Азербайджане упрощаются процедуры выдачи разрешений гражданам страны для въезда в Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы на личных автомобилях.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщается в совместной информации Государственного агентства по туризму и Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджана.
Согласно информации, срок действия разрешения, полученного с портала Yolumuz Qarabağa для поездок в соответствующие освобожденные районы на личных автомобилях, продлен до 5 дней.
Разрешение на поездку на личных автомобилях можно получить максимум на 9 человек, включая 1 водителя. Личным автомобилем считаются транспортные средства категории B с номерным знаком, принадлежащие гражданам Азербайджана.
«Лица, управляющие личными автомобилями, должны ознакомиться с правилами поездки и просветительской информацией по минной безопасности через портал Yolumuz Qarabaga, а также проинформировать об этом участников поездки и после прохождения соответствующего осмотра при въезде на освобожденные территории не отклоняться от маршрута в целях соблюдения минной безопасности, быть внимательными к пассажирам и следовать правилам по маршруту поездки», — говорится в информации.
Граждане также могут получить информацию о гостиницах и других средствах размещения, действующих в местах назначения, через вышеуказанный портал.
Кроме того, граждане, забронировавшие номера в гостиницах, действующих на освобожденных территориях, получат разрешение на въезд на территорию.