• Մարոկկացի լրագրողներն այցելել են Խանքենդի և Շուշա
Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի հրավերով մեր երկիր ժամանած՝ ազդեցիկ մարոկկական ԶԼՄ-ների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները այցելել են Խանքենդի և Շուշա։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են կոմիտեից, այցի շրջանակներում օտարերկրյա լրագրողները այցելել են Խանքենդիի Հաղթանակի հրապարակ: Նրանց պատմել են՝ քաղաքի պատմության, ներկայիս վիճակի, հասարակական և մշակութային կյանքի, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին։ Նշվել է Խանքենդիի ռազմավարական նշանակությունը, իրականացվող վերականգնման աշխատանքները և զարգացման հեռանկարները։
Այնուհետև պատվիրակությունը այցելել է Ղարաբաղի համալսարան։ Հանդիպման ընթացքում հյուրերին ընդարձակ տեղեկատվություն է տրամադրվել՝ համալսարանի գիտահետազոտական ուղղությունների և միջազգային համագործակցության հնարավորությունների մասին, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում։
Այնուհետև հյուրերը Խանքենդիից մեկնել են Շուշա, որտեղ այցելել են՝ Ջըդըր Դյուզյու, գնդակոծված արձաններ, Շուշայի ամրոց, Գյանջայի դարպասպներ, Իսա Բուլաղը և Յուխարը Գյովհարաղա մզկիթ։ Նրանց տեղեկացրել են՝ քաղաքի պատմության և Շուշայում ադրբեջանական մշակութային ժառանգության նկատմամբ հայկական վանդալիզմի մասին։ Նրանք խստորեն դատապարտել են Շուշայի օկուպացիայի ընթացքում հայերի կողմից մշակութային հուշարձանների և մզկիթների նկատմամբ կատարված վանդալիզմի գործողությունները։ Հյուրերը բարձր են գնահատել քաղաքում իրականացվող արագացված վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքները։

08 Июля 2025 - 10:37
Руководители и представители влиятельных СМИ Марокко, прибывшие в нашу страну по приглашению Государственного комитета по работе с диаспорой, побывали в Ханкенди и Шуше.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в комитете, в рамках визита иностранные журналисты посетили площадь Победы в Ханкенди. Им рассказали об истории города, его нынешнем состоянии, социальной и культурной жизни, а также идущих в регионе процессах. Были отмечены стратегическое значение Ханкенди, осуществляемые восстановительные работы и перспективы развития.
Затем делегация посетила Карабахский университет. Во время встречи гостям была представлена обширная информация о научно-исследовательских направлениях университета и возможностях международного сотрудничества, состоялся обмен мнениями.
Затем гости приехали из Ханкенди в Шушу, где посетили Джыдыр дюзю, расстрелянные статуи, Шушинскую крепость, Гянджинские ворота, Иса булагы и мечеть Юхары Говхарага. Они были проинформированы об истории города и армянском вандализме, учиненном против азербайджанского культурного наследия в Шуше. Они решительно осудили акты вандализма, совершенные армянами против памятников культуры и мечетей в Шуше в период оккупации. Гости высоко оценили проводимые ускоренными темпами работы по реставрации и реконструкции города.
Отметим, что такие поездки представляют важное значение в плане доведения реалий об Азербайджане до международной общественности.