• Դատավարություն Բաքվի դատարանում. Հագվերդիևը պատմել է, թե ինչպես են հայերը այրել Քերքիջահանում ադրբեջանցիների տները
07 Հուլիս 2025 - 17:01
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր շարունակված դատավարության ժամանակ ցուցմունք է տվել տուժողը՝ Քերքիջահան ավանի բնակիչ Դերգահ Հագվերդիևը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ նա պատմել է, որ 1987 թվականից ի վեր Խանքենդի քաղաքում ապրող հայերը սկսել են ճնշում գործադրել ադրբեջանցիների վրա՝ ազգային խտրականության հիման վրա։ Հագվերդիևը ընդգծել է՝ Ռոբերտ Քոչարյանի (ՀՀ նախկին նախագահ - խմբ.) ակտիվ մասնակցությունը այդ գործընթացներին։
Տուժողը ասել է, որ 1988 թվականի փետրվարից հետո հայերը սկսել են բացահայտ վտարել ադրբեջանցիներին, իսկ նույն թվականի սեպտեմբերին Խանքենդիում այրվել են ադրբեջանցիներին պատկանող բնակելի տները։ Խանքենդիի կենտրոնական հրապարակում հայերի կողմից անցկացված հանրահավաքից հետո, զինված հայերը հարձակվել են Քերքիջահանի վրա և այրել մի քանի տներ։
Դերգահ Հագվերդիևը պատմել է, որ 1991 թվականից սկսած, գյուղը կրակի տակ էր Խանքենդիում տեղակայված 366-րդ մոտոհրաձգային գնդում ծառայող հայ զինծառայողների կողմից, որոնք գնդակոծության ժամանակ օգտագործում էին գնդի սպառազինությունն ու տեխնիկան: Դեկտեմբերի 28-ին հայերը հարձակման անցան և օկուպարեցին Քերքիջահանը: Այդ ժամանակ այրվեցին ադրբեջանցիներին պատկանող բոլոր տները։
«Օկուպացումից առաջ նրանք մեզ զանգահարում էին և վիրավորում, ասելով. հեռացեք, Ղարաբաղը պետք է միացվի Հայաստանին, այստեղ պետք է ապրեն միայն հայերը: Հարձակման ժամանակ նրանք գոռում էին, որ ադրբեջանցիները պետք է հեռանան այստեղից, սա Հայաստանի տարածքն է», - հայտնել է տուժողը:

07 Июля 2025 - 14:35
На продолженном сегодня процессе в Бакинском военном суде дал показания потерпевший — житель посёлка Керкиджахан Дергах Хагвердиев.
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, он рассказал, что с 1987 года проживавшие в городе Ханкенди армяне начали оказывать давление на азербайджанцев на почве национальной дискриминации. Хагвердиев подчеркнул активное участие Роберта Кочаряна (бывший президент Армении — Ред.) в этих процессах.
Потерпевший сообщил, что после февраля 1988 года армяне начали открыто изгонять азербайджанцев, а в сентябре того же года в Ханкенди были подожжены жилые дома, принадлежавшие азербайджанцам. После митинга, проведённого армянами на центральной площади Ханкенди, вооружённые армяне напали на Керкиджахан и сожгли несколько домов.
Далее Дергах Хагвердиев рассказал, что начиная с 1991 года посёлок подвергался обстрелу со стороны армянских военнослужащих, служивших в расположенном в Ханкенди 366-м мотострелковом полку и использовавших в обстрелах вооружение и технику этого полка. 28 декабря армяне перешли в наступление и оккупировали Керкиджахан. В то время все дома, принадлежавшие азербайджанцам, были сожжены.
«До оккупации нам звонили и оскорбляли нас, говорили: уходите, Карабах должен быть присоединён к Армении, здесь должны жить только армяне. Во время нападения кричали, что азербайджанцы должны убраться отсюда, это территория Армении», — сообщил потерпевший.
Он добавил, что во время оккупации жителям с большими трудностями удалось покинуть посёлок, по лесной дороге они прибыли в город Шуша. До оккупации численность населения Керкиджахан составляла 1 796 человек. В посёлке до оккупации было 350 частных жилых домов азербайджанцев, здание средней школы и другие объекты.