07 Հուլիս 2025 - 11:09
2025 թվականի հուլիսի 3-4-ը Խանքենդիում (Ադրբեջան) տեղի է ունեցել՝ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) 17-րդ գագաթնաժողովը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությամբ՝ գագաթնաժողովը նվիրված էր՝ «ՏՀԿ-ի նոր տեսլականը՝ հանուն կայուն և կլիմայական պայմաններին դիմակայուն ապագայի» թեմային։
Գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունվել է Խանքենդիի կոմյունիկեն, որը արտացոլում է հիմնական պայմանավորվածություններն ու առաջնահերթությունները։
Փաստաթղթում բարձր գնահատական է տրվել Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում իրականացված լայնածավալ վերականգնման և շինարարական աշխատանքներին։
Հաստատվել է նաև հարկադիր վերաբնակ ադրբեջանցիների՝ արժանապատվորեն իրենց հայրենի հողեր վերադառնալու իրավունքը։
Գագաթնաժողովի թեմային համապատասխան՝ տնտեսական կայունությունը և կլիմայական փոփոխություններին դիմակայունությունը որոշվել են որպես ՏՀԿ-ի ապագայի օրակարգի առաջնահերթություններ։
Առանձին նշվել են ՏՀԿ տարածաշրջանի կին առաջնորդների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի և Թուրքիայի առաջին տիկին Էմինե Էրդողանի բնապահպանական նախաձեռնությունները, մասնավորապես՝ «Զրոյական թափոն» նախաձեռնությունը։
Կոմյունիկեում ընդգծվում է ՏՀԿ մաքուր էներգիայի կենտրոնի գործարկման և ՏՀԿ հետազոտական կենտրոնի գործառույթների ընդլայնման կարևորությունը։

07 Июля 2025 - 09:09
В городе Ханкенди (Азербайджан) 3-4 июля 2025 года состоялся 17-й саммит Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Министерство иностранных дел Азербайджана, по инициативе президента Азербайджана Ильхама Алиева саммит был посвящён теме «Новый взгляд ОЭС ради устойчивого и климатоустойчивого будущего».
В преддверии саммита были проведены следующие мероприятия:
1 июля в Агдаме — Форум молодёжи ОЭС,
2 июля в Лачине — Форум женщин ОЭС,
2 июля в Шуше — 6-й Бизнес-форум ОЭС.
По итогам саммита была принята Ханкендийская коммюнике, отражающая ключевые договорённости и приоритеты.
В документе дана высокая оценка масштабным работам по восстановлению и строительству на освобождённых территориях Азербайджана — в Карабахском и Восточном Зангезурском экономических районах.
Также подтверждено право вынужденно перемещённых азербайджанцев на достойное возвращение в свои родные земли.
В соответствии с темой саммита, экономическая устойчивость и климатоустойчивость определены в качестве приоритетов повестки ОЭС на будущее.
Отдельно отмечены экологические инициативы женщин-лидеров региона ОЭС, включая Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиеву и Первую леди Турции Эмине Эрдоган, в частности инициатива «Ноль отходов».
Коммюнике подчеркивает важность начала деятельности Центра чистой энергии ОЭС, а также расширения функций Научно-исследовательского центра ОЭС.
Выражена поддержка в отношении Совета торгово-промышленных палат ОЭС, инициативы «Инвестиции ОЭС», создания единого информационного пространства и укрепления мандата Торгово-развитийного банка ОЭС.
Подчеркнута важность устойчивого градостроительства и проведения Всемирного форума по вопросам урбанизации (WUF13), который в следующем году пройдёт в Баку.