07 Հուլիս 2025 - 09:05
Մոսկվայում ձևավորվում է ոչ պաշտոնական պատվիրակություն, որը, ինչպես ակնկալվում է, հաջորդ շաբաթ կպատրաստվի մեկնելու Բաքու՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև սրված տարաձայնությունները լուծելու համար։
Այս մասին հայտնել է «ՎՉԿ-ՕԳՊՈՒ» Telegram ալիքը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրին։
«Ներկայումս Մոսկվայում ձևավորվում է պատվիրակություն, որը հաջորդ շաբաթ ոչ պաշտոնական այցով կմեկնի Բաքու՝ երկու երկրների միջև տարաձայնությունը ոչ պաշտոնական ճանապարհով լուծելու փորձ կատարելու համար։ Պուտինից անձամբ կփոխանցվի ուղերձ, և կարող է՝ ձերբակալվածներին «փոխանակելու» առաջարկ արվել», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՎՉԿ-ՕԳՊՈՒ-ի տվյալներով՝ ոչ պաշտոնական պատվիրակությունը կարող է գլխավորել Պուտինի նախկին անձնական համհարզ և Ռուսաստանի ներկայիս արտակարգ իրավիճակների նախարար Ալեքսանդր Կուրենկովը, ով լավ անձնական հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի կառավարության անդամների հետ։
«Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների բարդացումը այս պահին ոչ մի կերպ չի մտնում Կրեմլի պլանների մեջ։ Դա այժմ Մոսկվային ձեռնտու չէ, և նա հնարավորություն չունի մի քանի ուղղություններով հակամարտվելու և կարևոր տարածաշրջանում ռազմավարական գործընկերոջը կորցնելու», - հաստատում է հալիքի աղբյուրը։

• Путин отправляет в Баку делегацию для урегулирования отношений
В Москве формируется неофициальная делегация, которая, как ожидается, готовится к отправке в Баку на следующей неделе с целью урегулирования обострившихся разногласий между Россией и Азербайджаном.
Об этом сообщает Telegram-канал «ВЧК-ОГПУ» со ссылкой на осведомлённый источник.
«Сейчас в Москве формируется делегация, которая на следующей неделе неофициально отправится в Баку с целью попытаться неформально урегулировать конфликт между двумя странами. Лично от Путина будет передано послание и может поступить предложение об «обмене» арестованными», - говорится в сообщении.
По информации ВЧК-ОГПУ, неофициальную делегацию может возглавить бывший личный адъютант Путина, а ныне министр по чрезвычайным ситуациям России Александр Куренков, у которого сложились личные хорошие отношения с членами правительства Азербайджана.
«Осложнение отношений с Азербайджаном сейчас никак не входит в планы Кремля. Москве сейчас это не выгодно, и у нее нет возможности конфликтовать на нескольких направлениях и терять стратегического партнера в важном регионе», - утверждает источник канала.