• Փոխգնդապետ Էլչին Ռաֆիև. Ադրբեջանական բանակի զինանոցը պատերազմից հետո զգալիորեն ընդլայնվել է
Ադրբեջանական ինքնաթիռների հնարավորությունների ցուցադրումը՝ «Անատոլիական արծիվ-2025» միջազգային զորավարժություններին մասնակցելու գլխավոր նպատակներից մեկն է։
Report-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է ռազմական օդաչու, փոխգնդապետ Էլչին Ռաֆիևը։
Նրա խոսքով, նման զորավարժություններին մասնակցելը նաև թույլ է տալիս ուսումնասիրել այլ երկրների մարտավարությունը և տիրապետել ժամանակակից ռազմական տեխնիկայի օգտագործման կանոններին։ «Յուրաքանչյուր երկիր ցուցադրում է իր ավիացիայի հնարավորությունները։ 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո, նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ, մեր Զինված ուժերը անցան Թուրքիայի զինված ուժերի մոդելին, և մենք պարբերաբար համատեղ զորավարժություններ ենք անցկացնում Թուրքիայի հետ», - նշել է նա։
Փոխգնդապետը ընդգծել է, որ ադրբեջանական բանակի զինանոցը պատերազմից հետո զգալիորեն ընդլայնվել է: «Նման զորավարժությունները անհրաժեշտ են զենքի նոր տեսակները գործնականում սովորելու և օգտագործելու համար, քանի որ դա ավելացնում է մեր ստորաբաժանումների մարտունակությունը», - հավելել է «Ղարաբաղ» շքանշանով պարգևատրված օդաչուն։

05 Июля 2025 - 11:54
Демонстрация возможностей азербайджанских самолетов — одна из главных целей участия в международных учениях «Анатолийский орел-2025».
Как сообщает Report, об этом заявил военный пилот, подполковник Эльчин Рафиев.
По его словам, участие в таких учениях также позволяет изучить тактику других стран и освоить правила использования современной боевой техники. «Каждая страна демонстрирует возможности своей авиации. После Отечественной войны 2020 года по указанию президента Ильхама Алиева наши Вооружённые силы перешли на модель турецких вооруженных сил, и мы регулярно проводим совместные учения с Турцией», — отметил он.
Подполковник подчеркнул, что арсенал азербайджанской армии после войны значительно расширился. «Такие учения необходимы, чтобы учиться и применять новые виды вооружения на практике, ведь это повышает боеспособность наших подразделений», — добавил награжденный орденом «Карабах» пилот.