23 Հունիսի 2025 - 10:44
Իրանում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ՝ մեր գլխավոր խնդիրն է օգնել Բելգիայի քաղաքացիներին: Մենք նրանց օգնություն ենք ցուցաբերել ինչպես Իրանում, այնպես էլ կշարունակենք օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանից:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է Իրանում Բելգիայի դեսպան Միշել Մալհերբեն, որը տարհանվել է Աստարայի սահմանային անցակետով:
«Մենք ուրախ ենք, որ Իրանն ունի այնպիսի լավ հարևան, ինչպիսին Ադրբեջանն է, մենք շատ գոհ էինք այստեղ հանդիպելիս մեզ ցուցաբերված անկեղծությունից և ուշադրությունից: Ադրբեջանը առանձնանում է իսկական հյուրընկալությամբ: Բելգիան և Ադրբեջանը ունեն ամուր և առողջ երկկողմ հարաբերություններ: Մենք ուրախ ենք այսօր այստեղ լինել և շարունակել մեր գործունեությունը այստեղից՝ Իրանում բնակվող Բելգիայի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար: Ժամանակը ցույց կտա, թե ինչ կլինի ապագայում»:

23 Июня 2025 - 10:44
В связи с событиями в Иране наша главная задача - помочь гражданам Бельгии. Мы оказали им помощь как в Иране, так и продолжим оказывать помощь из Азербайджана.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал посол Бельгии в Иране Мишель Мальхербе, который был эвакуирован через погранично-пропускной пункт «Астара».
«Мы рады, что у Ирана есть такой хороший сосед, как Азербайджан, нас очень обрадовали искренность и внимание, оказанные нам при встрече здесь. Азербайджан отличается подлинным гостеприимством. Между Бельгией и Азербайджаном прочные и здоровые двусторонние отношения. Мы рады находиться здесь сегодня и продолжать отсюда свою деятельность по обеспечению безопасности граждан Бельгии, проживающих в Иране. Время покажет, что будет в будущем».
Он отметил, что гостеприимство и отзывчивость, проявленные Азербайджаном, достойны похвалы, и это еще раз подтверждает признанную на международном уровне гуманистическую позицию страны.