• AZAL-ի ինքնաթիռի վթարի վայրում հուշարձան է կանգնեցվել
Սոցիալական ցանցերում հայտնվել է տեսանյութ, որում նշվում է, որ Ակտաուի մոտակայքում ինքնաթիռի վթարի վայրում հուշարձան է կանգնեցվել, հաղորդում է Orda.kz-ն։
Կառույցը իրենից ներկայացնում է երկաթե ցանկապատ այն տարածքի շուրջ, որտեղ ընկել են կործանված ինքնաթիռի բեկորները։ Կողքին տեղադրել են նստարաններ, տնկել ծաղիկներ։
Տուպկարագանի շրջանի ղեկավարությունից հայտնել են, որ տեղական իշխանությունները որևէ կապ չունեն հուշարձանի տեղադրման հետ։
«Սա Մանգիստաու շրջանի ոչ անտարբեր բնակիչների նախաձեռնությունն է։ Նրանք որոշել են իրենց սեփական միջոցներով հարգանքի տուրք մատուցել զոհվածների հիշատակին։ Հուշարձանի համար բյուջեից միջոցներ չեն հատկացվել», - նշել են շրջանային ակիմատի մամուլի ծառայությունում։

• Установлен мемориал на месте крушения самолета AZAL ВИДЕО
В социальных сетях появилось видео, в котором говорится, что на месте авиакрушения близ Актау установили мемориал, сообщает Orda.kz.
Сооружение представляет собой железное ограждение участка, где лежали обломки разбившегося самолёта. Рядом также поставили скамейки и посадили цветы.
В акимате Тупкараганского района сообщили, что местные власти к установке мемориала не имеют отношения.
«Это инициатива неравнодушных жителей Мангистауской области. Они за свой счёт решили отдать дань памяти погибшим. Из бюджета на мемориал деньги не выделялись», — отметили в пресс-службе районного акимата.
Напомним, самолёт Embraer-190 авиакомпании Azerbaijan Airlines, летевший рейсом Баку — Грозный, разбился утром 25 декабря 2024 года, когда пытался зайти на аварийную посадку в аэропорту Актау. На борту находились 69 человек, 29 из них выжили.