• AIA Global. Աշխարհի տարբեր ծայրերից հարյուրավոր ռաբբիներ կհավաքվեն Բաքվում
2025 թվականի հոկտեմբերի վերջին, ռաբբի Պինհաս Գոլդշմիդտի գլխավորած, Եվրոպական ռաբբիների համաժողովը (CER) Ադրբեջանում եռօրյա խոշոր միջոցառում կանցկացնի, որը նպատակաուղղված կլինի՝ Ադրբեջանի, Իսրայելի և ամբողջ հրեա ժողովրդի միջև կապերի ամրապնդմանը:
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով AIA Global կայքին։
Միջոցառմանը կմասնակցեն՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած հարյուրավոր նշանավոր և հարգված ռաբբիներ։ Համաժողովը, որը պետք է սկսվեր հոկտեմբերի 19-ին, այժմ, կանխատեսումների համաձայն, կհետաձգվի երեք օրով։
Միջոցառման կենտրոնական թեմաներից մեկը կլինի՝ Ադրբեջանի հնարավոր ընդգրկումը Աբրահամի համաձայնագրերում։ Այս հարցին կնվիրվեն մի շարք միջոցառումներ և սեմինարներ՝ ինչպես համաժողովի ընթացքում, այնպես էլ դրան նախորդող շրջանում։

В конце октября 2025 года Конференция европейских раввинов (CER), возглавляемая раввином Пинхасом Гольдшмидтом, проведёт в Азербайджане крупное трёхдневное мероприятие, направленное на укрепление связей между Азербайджаном, Израилем и всем еврейским народом.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт AIA Global.
В мероприятии примут участие сотни выдающихся и уважаемых раввинов со всего мира. Конференция, начало которой было запланировано на 19 октября, теперь, как ожидается, будет перенесена на три дня.
Одной из центральных тем мероприятия станет возможное включение Азербайджана в Соглашения Авраама. Этому вопросу будет посвящен ряд мероприятий и семинаров – как во время конференции, так и в её преддверии.