23 Մայիսի 2025 - 09:18
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դատապարտում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որը արվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ մայիսի 21-ին Անկարայում կայացած «Վերադարձը Արևմտյան Ադրբեջան՝ որպես մարդու իրավունքների գերակայության կարևոր պայման» թեմայով համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձի կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, համայնքի մեկնաբանության մեջ ասվում է. «Մարդու հիմնարար իրավունքներից մեկը՝ վերադարձի իրավունքը ապահովելու փոխարեն, Հայաստանի իշխանությունները զբաղվում են իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ տարածելով և հարցի էությունը ժխտելով, ինչն անընդունելի է»։
Հայաստանը խուսափում է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ երկխոսությունից և թույլ է տալիս նախկին անջատողական ռեժիմի մնացորդների գործունեությունը իր տարածքում, որոնք գործում են Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, և սա լիովին հակասում է Երևանի հայտարարություններին տարածաշրջանում կայուն խաղաղությամբ շահագրգռված լինելու մասին։ Մենք վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը՝ շարունակելու պայքարը մեր վերադարձի իրավունքի համար՝ միջազգային նորմերի շրջանակներում և խաղաղ ճանապարհով», - ասված է հայտարարության մեջ։

• Община Западного Азербайджана: Армения уклоняется от диалога с нами
Община Западного Азербайджана осуждает заявление Министерства иностранных дел Армении, сделанное в связи с обращением президента Ильхама Алиева к участникам конференции на тему «Возвращение в Западный Азербайджан как важное условие верховенства прав человека», состоявшейся 21 мая в Анкаре.
Как сообщает Armenia.Az, в комментарии общины говорится: «Армянские власти вместо того, чтобы обеспечить одно из основных прав человека — право на возвращение, занимаются распространением не соответствующих действительности заявлений и отрицанием сути вопроса, что неприемлемо.
Армения уклоняется от диалога с Общиной Западного Азербайджана и допускает на своей территории деятельность остатков бывшего сепаратистского режима, которые действуют против суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, а это полностью противоречит заявлениям Еревана о заинтересованности в устойчивом мире в регионе. Мы вновь подчёркиваем, что решительно настроены продолжать борьбу за свое право на возвращение в рамках международных норм и мирным путём».