• Հաջիևը՝ Բրյուսելում. օրակարգում են Ադրբեջան-ԵՄ հարաբերությունները
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը հանդիպումներ է ունեցել Բրյուսելում:
«Բրյուսելում ԵՄ Արտաքին կապի ծառայության գլխավոր քարտուղար Բելեն Մարտինես Կարբոնելիի և ԵՄ մարդու իրավունքների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ուլոֆ Սկուգի հետ դիտարկեցինք ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների ներկայիս կարգավիճակը և փոխադարձ պատրաստակամություն հայտնեցինք երկկողմ կապերի հետագա զարգացման վերաբերյալ ռազմավարական կարևոր ոլորտներում՝ ի շարունակություն նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի, ինչպես նաև Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հետ Տիրանայում կայացած արդյունավետ հանդիպման»։
Ուլոֆ Սկուգի հետ անցկացրեցինք ԵՄ-Ադրբեջան անվտանգության երկխոսության 6-րդ փուլը՝ կենտրոնանալով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող երկկողմ, տարածաշրջանային և գլոբալ հարցերի վրա։ Որպես տարածաշրջանում կարևոր խաղացող՝ Ադրբեջանը մնում է ԵՄ-ի հուսալի գործընկերը և հանդիսանում էներգետիկ ռեսուրսների համաեվրոպական մատակարար», - գրել է Հաջիևը։

• Гаджиев в Брюсселе: на повестке отношения Азербайджан – ЕС
Помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев провел встречи в Брюсселе.
«В Брюсселе с генеральным секретарем Службы внешних связей Евросоюза Белен Мартинес Карбонелли и специальным представителем ЕС по правам человека Улофом Скугом мы рассмотрели текущий статус отношений между ЕС и Азербайджаном и выразили взаимную готовность к дальнейшему развитию двусторонних связей в ключевых стратегических областях в продолжение плодотворной встречи президента Ильхама Алиева с председателем Европейского совета Антониу Коштой и президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в Тиране.
С Улофом Скугом мы провели 6-й раунд диалога по вопросам безопасности между ЕС и Азербайджаном с акцентом на двусторонние, региональные и глобальные вопросы, представляющие взаимный интерес. Будучи важным игроком в регионе, Азербайджан остается надежным партнером ЕС и является общеевропейским поставщиком энергоресурсов», – написал Гаджиев.