29 Ապրիլի 2025 - 14:37
Ջիբուտին հետաքրքրված է՝ Ադրբեջանի և երկրի ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ ավելի սերտ գործընկերության հաստատմամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին Բաքվում ընթացող՝ Գլոբալ հարավ ՈԿԿ-ների հարթակի հիմնադիր համաժողովի երկրորդ օրվա շրջանակներում հայտարարել է՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով ազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն, Ջիբութիի նախագահի հաշմանդամության հարցերով խորհրդական Դուալե Սաիդ Մահամուդը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է մասնակցել այս հարթակի ստեղծմանը։ Շատ կարևոր է, որ մեր երկրները կապված լինեն նաև քաղաքացիական հասարակության մակարդակով։ Ջիբութիի պատվիրակությունը անցյալ տարի մասնակցել է COP29 կլիմայական համաժողովին, և մենք ուրախ ենք կրկին Բաքվում լինել՝ այս անգամ այս կարևոր ֆորումի շրջանակներում», - նշել է նա։
Նա ասել է, որ Ջիբութին ողջունում է՝ համատեղ հարթակի ստեղծման ուղղությամբ քաղաքական առաջընթացը և բարձր է գնահատում բազմաթիվ երկրների մասնակցությունը այս գործընթացին։

29 Апреля 2025 - 12:37
Джибути заинтересован в установлении более тесного партнерства с Азербайджаном и неправительственными организациями страны.
Как сообщает Report, об этом заявил Генеральный директор Национального агентства по делам людей с инвалидностью, советник президента Джибути по вопросам инвалидности Дуале Саид Махамуд в кулуарах второго дня учредительной конференции Платформы НПО Глобального Юга в Баку.
«Для меня большая честь присутствовать на учреждении этой платформы. Очень важно, чтобы наши страны были связаны и на уровне гражданского общества. Делегация Джибути принимала участие в климатической конференции COP29 в прошлом году, и мы рады снова быть в Баку – уже в рамках этого важного форума», – отметил он.
По его словам, Джибути приветствует политический прогресс в направлении создания совместной платформы и высоко оценивает участие многих стран в этом процессе.
«Мы надеемся на тесное сотрудничество с правительством Азербайджана и всеми НПО, присоединившимися к платформе. Это крайне важная инициатива для всех стран, и мы гордимся тем, что принимаем участие в ней с самого начала. Особенно радует активное вовлечение Азербайджана и его стремление к расширению международного взаимодействия», – подчеркнул представитель Джибути.