• Բաքուն և Դոհան քննարկել են ռազմական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները
Պաշտպանության փոխնախարար - գեներալ-տնօրեն Ագիլ Գուրբանովը և պաշտպանության փոխնախարար - ռազմաօդային ուժերի (ՌՕՈւ) հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Նամիգ Իսլամզադեն պաշտոնական այցով գտնվում են Կատարում:
Նախ պատվիրակությունը այցելել է Կատարի զինված ուժերի ռազմական ավիացիայի ակադեմիա՝ Ալ Ուդեյդ ավիաբազայում, որտեղ ծանոթացել է ստեղծված պայմաններին և ուսումնական գործընթացին։
Այնուհետև գլխավոր տնօրեն Ա. Գուրբանովի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել՝ Կատարի Պետության փոխվարչապետ և պաշտպանության հարցերով պետական նախարար Շեյխ Սաուդ բին Աբդուլռահման բին Հասան Ալ Թանիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել մտքերի մանրամասն փոխանակում՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, քննարկվել են երկկողմ համագործակցության ներկա վիճակը և դրա զարգացման հնարավորությունները։
Հանդիպմանը մասնակցել են Ռազմաօդային ուժերի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Ն. Իսլամզադեն, ինչպես նաև երկու կողմերի մի շարք բարձրաստիճան սպաներ և պաշտոնատար անձինք։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակության և կատարական «Barzan Holdings» ընկերության ղեկավարության հանդիպման ժամանակ քննարկվել են՝ երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցության հեռանկարները։

21 Апреля 2025 - 14:16
Заместитель министра обороны — генеральный директор Агиль Гурбанов и заместитель министра обороны — командующий Военно-воздушными силами (ВВС) генерал-лейтенант Намиг Исламзаде совершают официальный визит в Катар.
Сначала делегация посетила Академию военной авиации Вооружённых сил Катара на авиабазе Аль-Удейд, где ознакомилась с созданными условиями и учебным процессом.
Затем делегация во главе с генеральным директором А.Гурбановым провела встречу с заместителем премьер-министра и государственным министром по делам обороны Государства Катар Его Высочеством шейхом Саудом бин Абдуррахманом бин Хасаном Аль Тани.
Во время встречи был проведён обстоятельный обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, были обсуждены текущее состояние двустороннего сотрудничества и возможности его развития.
Во встрече принимали участие командующий ВВС генерал-лейтенант Н.Исламзаде, а также ряд высокопоставленных офицеров и официальных лиц с обеих сторон.
На встрече делегации Министерства обороны Азербайджана с руководством катарской компании «Barzan Holdings» были обсуждены перспективы двустороннего военно-технического сотрудничества.