• Ալիև. Եվրոպայում կան մարդիկ, ովքեր կնախընտրեն բաժանարար գծեր գծել Կովկասում
Ադրբեջանը բազմաթիվ երկրների հետ ռազմավարական գործընկերության հռչակագրեր է ընդունել։ Այսպիսով, արդեն ստեղծված այս հարթակը մեզ թույլ է տալիս կարևոր դեր խաղալ որպես աշխարհագրական, քաղաքական, տնտեսական և տրանսպորտային կամուրջ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի և Եվրոպայի միջև։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է ADA համալսարանում ընթացող «Դեպի նոր աշխարհակարգ» թեմայով միջազգային ֆորումում։
«Իհարկե, այս տարածաշրջանի հետ երկարաժամկետ համագործակցություն ծրագրելիս բավական է նայել քարտեզին՝ հասկանալու համար, որ Ադրբեջանին հնարավոր չէ անտեսել: Թեև Եվրոպայում կան այնպիսիք, ովքեր կնախընտրեն անջատել Ադրբեջանը ոչ միայն այս գործընթացից, այլև բաժանարար գծեր գծել Կովկասում, հատկապես Հարավային Կովկասում: Սակայն նման փորձերը դատապարտված են ձախողման», - ընդգծել է պետության ղեկավարը:

09 Апреля 2025 - 10:24
Азербайджан принял декларации о стратегическом партнерстве со многими странами. Таким образом, эта уже созданная платформа позволяет нам играть важную роль в качестве географического, политического, экономического и транспортного моста между регионом Центральной Азии и Европой.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Ильхам Алиев на проходящем в Университете АДА международном форуме на тему «К новому миропорядку».
«Конечно, планируя долгосрочное сотрудничество с этим регионом, достаточно посмотреть на карту, чтобы понять, что Азербайджан не обойти стороной. Хотя в Европе есть и те, кто предпочел бы отделить Азербайджан не только от этого процесса, но и провести разделительные линии на Кавказе, особенно на Южном Кавказе. Но эти попытки не увенчаются успехом», — подчеркнул глава государства.