• Հրապարակվել է Ադրբեջանի ազատագրված շրջաններում ստեղծված նոր աշխատատեղերի թիվը
Ինչպես գրում է ԱՊԱ-ն՝ վկայակոչելով Պետական վիճակագրական կոմիտեի զեկույցը, նախորդ տարվա համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 2,1 անգամ։ 2023 թվականին օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ստեղծվել է 1271 նոր աշխատատեղ։
Նշենք, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում ամենաշատ նոր աշխատատեղերը ստեղծվել են Խանքենդիում և Լաչինում։ Այսպես, հաշվետու ժամանակահատվածում Խանքենդիում բացվել է 702, Լաչինում՝ 471 նոր աշխատատեղ։
Հիշեցնենք, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ազատագրված տարածքներում պետական գրանցում է անցել 380 նոր ձեռնարկություն ու կազմակերպություն և 3815 նոր մասնավոր ձեռնարկատիրություն։ Նախորդ տարվա համեմատ նոր ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների թիվն աճել է 2.6 անգամ, իսկ անհատ ձեռներեցներինը՝ 43.3%-ով։

07 Апреля 2025 - 16:22
Как пишет АПА со ссылкой на отчет Госкомстата, по сравнению с предыдущим годом этот показатель увеличился в 2,1 раза. В 2023 году в освобожденных от оккупации районах было создано 1271 новое рабочее место.
Отметим, что за прошедший год больше всего новых рабочих мест было создано в Ханкенди и Лачине. Так, за отчетный период в Ханкенди было создано 702 новых рабочих места, а в Лачине - 471.
Напомним, что за отчетный период в освобожденных районах прошли государственную регистрацию 380 новых предприятий и организаций, 3815 новых субъектов частного предпринимательства. По сравнению с предыдущим годом количество новых предприятий и организаций увеличилось в 2,6 раза, а число частных предпринимателей – на 43,3%.