• Բոչորիշվիլի. Վրաստանը կարևոր նախագիծ է իրականացնում Ադրբեջանի հետ
Վրաստանը կանաչ էներգիայի ոլորտում կարևոր նախագիծ է իրականացնում Ադրբեջանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի հետ, և այդ համագործակցությունն էլ ավելի կամրապնդի Թբիլիսիի կապերը Եվրամիության հետ:
Ինչպես հաղորդում է Report-ի վրաստանյան բյուրոն, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին Դելֆիում (Հունաստան) Տնտեսական ֆորումի շրջանակներում կայացած պանելային քննարկման ժամանակ։
Բոչորիշվիլին նշել է, որ Սևծովյան տարածաշրջանը ամրապնդում է կապերը Եվրամիության հետ, և այդ համագործակցությունը կարևոր է Վրաստանի համար։
Նա նաև ընդգծել է, որ Վրաստանը կշարունակի պաշտպանել իր ազգային շահերը և կարևոր է համարում համագործակցության զարգացումը տարածաշրջանի այլ երկրների հետ։

11 Апреля 2025 - 10:02
Грузия реализует важный проект в сфере зеленой энергии с Азербайджаном, Венгрией и Румынией, это сотрудничество еще больше укрепит связи Тбилиси с Евросоюзом.
Как сообщает грузинское бюро Report, об этом заявила министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили во время панельной дискуссии на Экономическом форуме в Дельфи (Греция).
М.Бочоришвили отметила, что Черноморский регион укрепляет связи с Европейским Союзом, и для Грузии важно это сотрудничество.
Она также подчеркнула, что Грузия продолжит защищать свои национальные интересы и считает важным развитие сотрудничества с другими странами региона.
Отметим, что в настоящее время Азербайджан, Грузия, Румыния, Болгария и Венгрия реализуют проект прокладки электрокабеля по дну Черного моря для поставок из Азербайджана в ЕС 4 ГВт зеленой энергии в год.